Kryptowaluty

aktualne kursy kryptowalut, aktualności, wiedza

BAZA WIEDZY

LUNA vs LUNA 2.0 porównanie

2022-06-30 / Tagi:

LUNA vs LUNA 2.0 porównanie

W związku z niedawnymi wydarzeniami związanymi z walutą LUNA, mogliśmy być świadkami jednego z największych krachów na rynku kryptowalut. W trakcie spadków Fundacja Terra ogłosiła wypuszczenie nowej, ulepszonej kryptowaluty pod nazwą LUNA 2.0. Dlaczego jednak zdecydowali się na taki ruch i czym tak właściwie różnią się te dwie kryptowaluty.

Co było problemem LUNA?

Kryptowaluta LUNA zaliczyła spektakularny spadek na przestrzeni kilku dni. Co jednak było tego przyczyną? Otóż LUNA była ściśle powiązana ze swoim algorytmicznym stablecoinem – UST, który stracił swoje powiązanie z amerykańskim dolarem. W tym momencie bardzo ważny był bardzo szybki powrót do poziomu 1:1 z USD. To się jednak nie stało co natychmiastowo odbiło się na kursie kryptowaluty LUNA. Ukazało to słabości algorytmicznych stablecoinów i powiązanych z nimi kryptowalut. 

Co nowego w LUNA 2.0?

Fundacja Terra próbując ratować swoją reputację oraz swój produkt postanowiła wypuścić nową kryptowalutę nazywaną LUNA 2.0. Oryginalna LUNA zmieniła swoją nazwę na Terra Classic a nowy produkt otrzymał nazwę Terra LUNA. Nowy łańcuch otrzymał kilka znaczących ulepszeń. Jednym z największych jest z pewnością brak powiązanego stablecoina. Eliminuje to ryzyko powtórzenia poprzednich wydarzeń. Celem LUNA 2.0 była również rekompensata strat inwestorom z oryginalnej sieci. Ci którzy jednak liczyli na szybki wzrost ceny z pewnością się zawiedli.. Kolejną zmianą jest przekazanie nowego tokena w 100% dla społeczności. Użyteczność sieci nie uległa zmianie, jednak nie zdobywa ona już tylu wielbicieli co z początku.

Czy jest jeszcze szansa na powrót do świetności?

Z pewnością osoby, które straciły pieniądze na LUNA, miały nadzieje na szybki zarobek po airdropie nowej LUNA. Szansa na jakiś zarobek z pewnością była gdyż początkowo cena wynosiła prawie 19 USD. Godzinę później już jednak cena cena spadła do poziomu 7,5 dolara co bardzo ograniczyło możliwość minimalizowania strat. Później była jeszcze szansa na sprzedaż swoich tokenów po cenie ponad 11 dolarów. Cena od tego momentu stale spada aktualnie nie zanosi się na zmianę tego trendu. Nie pomaga temu ogólny sentyment oraz sytuacja na rynku. W oczach wielu ludzi projekt ten stracił jeden z najważniejszych czynników na rynku kryptowalut, czyli zaufanie. Będzie je bardzo ciężko o ile niemożliwe odbudować.

CEO Fundacji Terra pod lupą instytucji finansowych

Kolejną niekorzystną rzeczą, która wydarzyła się po krachu tokena LUNA jest śledztwo w sprawie pieniędzy, które rzekomo CEO Fundacji Terra – Do Kwon – miał zdefraudować. Jest on aktualnie „prześwietlany” przez instytucje finansowe z całego świata. Nie jest to z pewnością dobra informacja pod względem wizerunkowym co zdecydowanie nie pomaga odbudować zaufania użytkowników, a wręcz coraz bardziej ich zniechęca do projektu.

Podsumowanie

Podsumowując, LUNA oraz LUNA 2.0 z pewnością należy stwierdzić, że LUNA 2.0 jest kryptowalutą bezpieczniejszą pod względem finansowym, gdyż nie jest powiązana z żadnym stablecoinem. Także dobrym ruchem ze strony Terra było oddanie 100% tokenów społeczności. Największym jednak problemem jest wizerunek, który stale ulega pogorszeniu, szczególnie poprzez ciągłe śledztwa instytucji finansowych w sprawie defraudacji. Nie można jednak wykluczyć opcji, że Terra odbuduje swoją pozycję i wróci do bycia bardziej znaczącą kryptowalutą.

Źródła: coingecko.com Fot. Original Image Credit: Jernej Furman/Flick

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

LocalCryptos
LocalCryptos

LocalCryptos jest giełdą, na której można kupić i sprzedać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.