ETF Bitcoin – co to jest?

2024-03-20 / Tagi:

ETF Bitcoin – co to jest?

ETF Bitcoin – co to jest? Jak działa? Fundusz ten łączy dwie powszechne formy inwestycji – ETFy i kryptowaluty, w jeden pakiet. Nie powinno, więc nikogo dziwić to, że od czasu zatwierdzenia pierwszego tego typu funduszu cieszą się one coraz większą popularnością wśród inwestorów. 

ETF Bitcoin – co to jest? 

Co to jest ETF Bitcoin? Bitcoin ETF to fundusz notowany na giełdzie, który śledzi wyniki Bitcoina za pomocą kontraktów futures. Co istotne, inwestując w ETF, inwestorzy mogą uzyskać ekspozycję na zmiany cen Bitcoina bez konieczności posiadania samej waluty cyfrowej. Warto podkreślić, że Bitcoinowe fundusze ETF są przedmiotem obrotu na tradycyjnych regulowanych giełdach papierów wartościowych i nie są dostępne na giełdach kryptowalut. Dzięki temu wzbudzają duże zainteresowanie zarówno wśród inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Wynika to z tego, że oferują wygodny i regulowany sposób inwestowania w Bitcoin. Jest to szczególnie atrakcyjne dla inwestorów, którzy ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa, kwestie regulacyjne czy zawiłości techniczne wahają się przed bezpośrednim zakupem kryptowalut i zarządzaniem nimi. 

ETF Bitcoin – co to jest? Jakie są rodzaje funduszy? 

Jakie są rodzaje funduszy ETF Bitcoin? Co to jest Spot Bitcoin ETF albo kontrakty terminowe typu ETF na Bitcoiny? Bitcoin spot ETF to rodzaj funduszu notowanego na giełdzie, którego celem jest zapewnienie inwestorom bezpośredniej ekspozycji na aktualną cenę rynkową Bitcoina. W tym kontekście „spot” odnosi się do natychmiastowej lub bieżącej ceny instrumentu bazowego, którym jest sam Bitcoin. Fundusz ten zazwyczaj przechowuje rzeczywisty Bitcoin jako aktywa bazowe i stara się jak najdokładniej śledzić cenę tej kryptowaluty w czasie rzeczywistym. Z kolei kontrakty ETF typu futures nie przechowują rzeczywistych Bitcoinów. Zamiast tego korzystają z kontraktów futures na Bitcoiny, by zyskać ekspozycję na kryptowalutę. Kontrakt futures na Bitcoin umożliwia inwestorom spekulację i obstawianie przyszłej ceny aktywa. Należy podkreślić, że kontrakty typu futures na Bitcoin ETF mogą zachowywać się inaczej niż spotowe fundusze ETF Bitcoin, a także mogą wiązać się z kosztami związanymi np. z rozliczaniem kontraktów futures. 

Gdzie i jak kupić ETF Bitcoin? 

Gdzie i jak kupić ETF Bitcoin? Co to jest inwestowanie w kryptowaluty? Jednym z najprostszych sposobów na zakup ETF Bitcoin jest znalezienie niezawodnej scentralizowanej giełdy, na której można kupić tego typu fundusz. Pamiętajmy jednak, że przed zakupem Bitcoinowego funduszu ETF inwestor powinien ocenić zalety i wady inwestowania w te wyjątkowe fundusze na kryptowaluty. 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.