Portfel kryptowalutowy Trezor – co to jest i jak działa

2023-09-11 / Tagi: portfel kryptowalut

Portfel kryptowalutowy Trezor – co to jest i jak działa

Czym jest portfel kryptowalutowy Trezor? Na jakich zasadach działa i jakie posiada funkcje? I przede wszystkim czy ten portfel sprzętowy jest bezpieczny? Niewątpliwie warto poznać odpowiedzi na te pytania. Szczególnie, jeśli dopiero odkrywamy świat kryptowalut. 

Co to jest portfel kryptowalutowy Trezor? 

Na początku warto wyjaśnić, że portfel kryptowalutowy Trezor to pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut. Jego producentem jest czeska firma SatoshiLabs, która w 2014 roku wprowadziła na rynek pierwszą generację nośnika – Trezor Model One. Z kolei urządzeniem nowej generacji jest Trezor Model T, który ukazał się w 2018 roku. Dlaczego portfel kryptowalutowy Trezor nazywa się pierwszym zimnym portfelem? Sprzęt ten powstał w celu bezpiecznego przechowywania Bitcoinów i innych kryptowalut w trybie offline, czyli poza łącznością z Internetem. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że portfel Trezor przypomina urządzenie USB, które można podłączyć do dowolnego urządzenia przenośnego i komputerowego, takiego jak telefon komórkowy, tablet czy komputer stacjonarny.

Jakie funkcje posiada portfel kryptowalutowy Trezor? 

Portfel kryptowalutowy Trezor pełni funkcję menedżera kluczy. Urządzenie to bezpiecznie generuje i przechowuje klucz prywatny użytkownika w trybie offline, wykorzystując go do umożliwienia transakcji Bitcoinami i innymi kryptowalutami oraz generuje klucze publiczne do otrzymywania aktywów. Co najważniejsze, klucz prywatny użytkownika nigdy nie opuszcza urządzenia, co oznacza, że nie jest narażony na kontakt z Internetem i potencjalnymi hakerami. Portfel sprzętowy Trezor upraszcza także proces tworzenia nowych adresów dla każdej transakcji, zapewniając, że Rozszerzony Klucz Publiczny (XPUB) pozostaje poufny, chroniąc prywatność użytkownika. 

Należy dodać, że portfel kryptowalutowy Trezor obsługuje setki monet i tokenów, zarówno natywnie w pakiecie Trezor, jak i poprzez bezpieczne połączenie z portfelami stron trzecich. Na przykład natywna obsługa Bitcoin, Ethereum (i wszystkich tokenów ERC-20), Cardano, Litecoin, Ethereum Classic, XRP, Dogecoin i kilku innych kryptowalut odbywa się bezpośrednio w aplikacji Trezor Suite. Natomiast takie aktywa jak Monero (XMR), Stellar (XLM), Tezos (XTZ) są obsługiwane przez oprogramowanie sprzętowe Trezor, ale nie zostały jeszcze zaimplementowane w aplikacji Trezor Suite. W tym celu należy skorzystać z portfela kryptowalut innej firmy. 

Portfel kryptowalutowy Trezor – czy jest bezpieczny? 

Niewątpliwie portfel kryptowalutowy Trezor, zarówno Model One jak i Model T, stanowią idealne połączenie świata gorących i zimnych portfeli, zapewniając swoim użytkownikom wygodę bez uszczerbku dla bezpieczeństwa. Producent urządzenia podkreśla, że portfel sprzętowy Trezor to najbardziej zaufany sposób na przechowywanie kryptowalut. Przemawia za tym fakt, że oryginalny Trezor Model One był pierwszym produktem tego typu, który zrewolucjonizował bezpieczeństwo aktywów kryptowalutowych – pozwala na bezpiecznie generowane i przechowywane wszelkich danych w trybie offline. Pamiętajmy jednak o tym, że najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na zakup portfela na kryptowaluty Trezor jest skorzystanie ze sklepu internetowego Trezor lub usług autoryzowanego sprzedawcy.

Źródło: trezor.io 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.