2022-04-04 / Tagi: giełdy kryptowalut
Czym jest Zonda? Jak działa ta największa giełda cyfrowych walut w Europie Środkowej? Platforma tworzy ekosystem narzędzi finansowych, które pozwalają nie tylko na rozpoczęcie inwestycji a też na zdobywanie wiedzy na temat kryptowalut. Jakie ma opinie i czy warto z niej skorzystać?
Zanim wyjaśnimy jak działa Zonda warto przypomnieć, że ta jedna z największych giełd kryptowalut w Europie działa od 2014 roku i początkowo była znana pod nazwą BitBay, bowiem skupiała wokół siebie grupę entuzjastów Bitcoina. Obecnie Zonda ma ponad milion użytkowników i plany na rozwój między innymi w Kanadzie.
Zonda listuje ponad 50 kryptowalut, między innymi takich jak Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Ripple, Zcash, Tron, Stellar, a także Tether, cztery waluty FIAT (PLN, EUR, GBP, USD). Platforma umożliwia wpłaty przelewami bankowymi oraz kartami kredytowymi, a także oferuje użytkownikom tryb PRO, aplikacje mobilne oraz program partnerski.
Aktualnie Zonda działa zgodnie z estońskimi regulacjami, bowiem w 2018 została wpisana na Listę Ostrzeżeń Publicznych KNF, co spowodowało jej przenosiny na Maltę, a następnie właśnie do Estonii. Ale spółka córka Zondy, BitBay Cash ma status małej instytucji płatniczej KNF, co może świadczyć o tym, że nasz regulator już nie ocenia działalności tej giełdy kryptowalut tak surowo.
Czy jednak to, że platforma zarejestrowana jest w Estonii ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników Zonda? Jak działa ta platforma i czy spełnia wszelkie regulacje? Twórcy narzędzia podkreślają, że Zonda jest pierwszą giełdą kryptowalut, która spełniła wszystkie wymagania estońskiej jednostki analityki finansowej – Financial Intelligence Unit. Platforma spełnia również szereg rygorystycznych wymogów związanych z bezpieczeństwem finansowym, operacyjnym i prawnym oraz regulacji w zakresie Anti Money Laundering (AML) i Know Your Customer (KYC). A wszystkie transakcje przeprowadzane są przy użyciu szyfrowanego połączenia HTTPS z wykorzystaniem bezpiecznych protokołów TLS oraz algorytmów szyfrujących.
Jak widać giełda jest w pełni regulowana, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowników Zonda. Jak działa, zatem w ich opinii? Platforma jest polską giełdą kryptowalut, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród Polaków mieszkających zarówno w kraju, jak i zagranicą. Jednak czy tylko to wpływa na zaufanie aktywnych użytkowników? Z pewnością do zalet tego narzędzia możemy zaliczyć przyjazny interfejs, dostępność do giełdy z wielu platform np. przez przeglądarkę lub aplikację na iOS i Android, łatwe wpłaty i wypłaty, pomoc i kontakt z supportem w języku polskim, konieczność weryfikacji – dzięki temu wiemy, że na giełdzie handlują tylko sprawdzone osoby. W sieci możemy znaleźć także bardziej krytyczne opinie mówiące o tym, że Zonda stosuje wysokie prowizje i kursy, szczególnie na mniej popularnych kryptowalutach. Dotychczasowi użytkownicy wskazują także niekonsekwencję w realizowanych projektach. Pamiętajmy jednak, że rynek krypto jest bardzo młodym rynkiem i nie zawsze można wszystko przewidzieć. Pojawiają się także głosy wskazujące na to, że czasami pojawiają się kłopoty z wypłatą środków. Często zdarza się, że giełda w celu wypłaty pieniędzy wymaga np. wyciągu z konta czy umowy z pracodawcą. Ale nie robi tego, aby utrudnić życie użytkownika, czy handlować jego danymi. Tak gęsta weryfikacja stosowana jest z powodu europejskiej regulacji KYC (Know Your Customer), która ma przeciwdziałać oszustwom czy wyłudzaniu pieniędzy.
Generowane wysokie wolumeny (duże dzienne obroty) wskazują, że giełda ogólnie cieszy się dużym zaufaniem i wiele przemawia za tym, że Zonda pozwala początkującym inwestorom z naszego kraju rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami.
Źródło: zondaglobal.com, czerwona-skarbonka.pl
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.