LUNA vs LUNA 2.0 porównanie

2022-06-30 / Tagi:

LUNA vs LUNA 2.0 porównanie

W związku z niedawnymi wydarzeniami związanymi z walutą LUNA, mogliśmy być świadkami jednego z największych krachów na rynku kryptowalut. W trakcie spadków Fundacja Terra ogłosiła wypuszczenie nowej, ulepszonej kryptowaluty pod nazwą LUNA 2.0. Dlaczego jednak zdecydowali się na taki ruch i czym tak właściwie różnią się te dwie kryptowaluty.

Co było problemem LUNA?

Kryptowaluta LUNA zaliczyła spektakularny spadek na przestrzeni kilku dni. Co jednak było tego przyczyną? Otóż LUNA była ściśle powiązana ze swoim algorytmicznym stablecoinem – UST, który stracił swoje powiązanie z amerykańskim dolarem. W tym momencie bardzo ważny był bardzo szybki powrót do poziomu 1:1 z USD. To się jednak nie stało co natychmiastowo odbiło się na kursie kryptowaluty LUNA. Ukazało to słabości algorytmicznych stablecoinów i powiązanych z nimi kryptowalut. 

Co nowego w LUNA 2.0?

Fundacja Terra próbując ratować swoją reputację oraz swój produkt postanowiła wypuścić nową kryptowalutę nazywaną LUNA 2.0. Oryginalna LUNA zmieniła swoją nazwę na Terra Classic a nowy produkt otrzymał nazwę Terra LUNA. Nowy łańcuch otrzymał kilka znaczących ulepszeń. Jednym z największych jest z pewnością brak powiązanego stablecoina. Eliminuje to ryzyko powtórzenia poprzednich wydarzeń. Celem LUNA 2.0 była również rekompensata strat inwestorom z oryginalnej sieci. Ci którzy jednak liczyli na szybki wzrost ceny z pewnością się zawiedli.. Kolejną zmianą jest przekazanie nowego tokena w 100% dla społeczności. Użyteczność sieci nie uległa zmianie, jednak nie zdobywa ona już tylu wielbicieli co z początku.

Czy jest jeszcze szansa na powrót do świetności?

Z pewnością osoby, które straciły pieniądze na LUNA, miały nadzieje na szybki zarobek po airdropie nowej LUNA. Szansa na jakiś zarobek z pewnością była gdyż początkowo cena wynosiła prawie 19 USD. Godzinę później już jednak cena cena spadła do poziomu 7,5 dolara co bardzo ograniczyło możliwość minimalizowania strat. Później była jeszcze szansa na sprzedaż swoich tokenów po cenie ponad 11 dolarów. Cena od tego momentu stale spada aktualnie nie zanosi się na zmianę tego trendu. Nie pomaga temu ogólny sentyment oraz sytuacja na rynku. W oczach wielu ludzi projekt ten stracił jeden z najważniejszych czynników na rynku kryptowalut, czyli zaufanie. Będzie je bardzo ciężko o ile niemożliwe odbudować.

CEO Fundacji Terra pod lupą instytucji finansowych

Kolejną niekorzystną rzeczą, która wydarzyła się po krachu tokena LUNA jest śledztwo w sprawie pieniędzy, które rzekomo CEO Fundacji Terra – Do Kwon – miał zdefraudować. Jest on aktualnie „prześwietlany” przez instytucje finansowe z całego świata. Nie jest to z pewnością dobra informacja pod względem wizerunkowym co zdecydowanie nie pomaga odbudować zaufania użytkowników, a wręcz coraz bardziej ich zniechęca do projektu.

Podsumowanie

Podsumowując, LUNA oraz LUNA 2.0 z pewnością należy stwierdzić, że LUNA 2.0 jest kryptowalutą bezpieczniejszą pod względem finansowym, gdyż nie jest powiązana z żadnym stablecoinem. Także dobrym ruchem ze strony Terra było oddanie 100% tokenów społeczności. Największym jednak problemem jest wizerunek, który stale ulega pogorszeniu, szczególnie poprzez ciągłe śledztwa instytucji finansowych w sprawie defraudacji. Nie można jednak wykluczyć opcji, że Terra odbuduje swoją pozycję i wróci do bycia bardziej znaczącą kryptowalutą.

Źródła: coingecko.com Fot. Original Image Credit: Jernej Furman/Flick

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.