Koparki do wydobywania Bitcoinów – które są najbardziej wydajne? 

2023-05-18 / Tagi: koparka kryptowalut

Koparki do wydobywania Bitcoinów – które są najbardziej wydajne? 

Według aktualnych statystyk, przy obecnych kursach Bitcoina tylko 18 koparek do wydobywania kryptowalut jest wydajnych. Ponadto, najlepsze maszyny wydobywcze są produkowane przez trzech czołowych producentów układów ASIC. 

Wydajne koparki kryptowalut 

Dane wskazują, że obecnie średni hashrate łańcucha bloków Bitcoin w ciągu ostatnich 2016 bloków wynosi około 353,9 eksahash na sekundę (EH/s). Warto dodać, że 2 maja sieć dokonała imponującego wyczynu, osiągając przy wysokości bloku 787 895 szczyt 491,15 EH/s. Tymczasem cena Bitcoina (BTC) stale oscyluje nieco poniżej poziomu 27 000 USD. Statystyki zebrane z platformy asicminervalue.com pokazują, że przy aktualnych kursach wymiany BTC działa tylko 18 dochodowych górników SHA-256 ASIC. 

Biorąc pod uwagę obecną wartość Bitcoina i gwałtowny wzrost hashrate, zakładano, że w tym roku wielu producentów ASIC będzie aktywnie tworzyć zaawansowane platformy wydobywcze. Okazuje się jednak, że rynek zdominowany jest przez zaledwie trzech producentów, którzy skupiają są wyłącznie na projektowaniu urządzeń do wydobywania Bitcoinów. Są to firmy Bitmain, Microbt i Canaan. Co ciekawe, 18 wiodących koparek Bitcoinów ASIC, kompatybilnych z SHA-256 i generujących największe zyski, pochodzi właśnie od tych trzech producentów. 

Najlepsze urządzenie do wydobywania Bitcoinów 

Najlepszym urządzeniem do wydobywania Bitcoinów jest Bitmain Antminer S19 XP Hydro, który może pochwalić się szybkością hashrate wynoszącą 255 terahaszy na sekundę (TH/s). Bitmain, którego historia sięga 2013 roku, przez lata ugruntował swoją obecność w branży, produkując 10 z 18 najlepszych obecnie koparek ASIC. Biorąc pod uwagę aktualne kursy wymiany BTC, S19 XP Hydro przynosi szacunkowy dzienny zysk w wysokości około 9,29 USD. Wynik ten uwzględnia koszt energii elektrycznej w wysokości 0,12 USD za kilowatogodzinę (kWh). 

Na drugim miejscu znajduje się Antminer S19 XP, produkujący 140 TH/s. Maszyna ta generuje szacunkowy dzienny zysk w wysokości 4,82 USD (przy zachowaniu tych samych kosztów energii elektrycznej). Tuż za nim plasuje się Whatsminer M56S firmy Microbt, osiągający 212 TH/s. Urządzenie to zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbardziej dochodowych koparek Bitcoinów. Prognozy sugerują, że M56S przynosi dzienny zysk w wysokości 4,44 USD. 

Z kolei Antminer S19k Pro generuje hashrate na poziomie 136 TH/s, podczas gdy Antminer S19 Pro+ Hydro osiąga 198 TH/s. Szacuje się, że te dwie platformy wydobywcze generują dzienny zysk od 3,40 do 3,70 USD. Piątą najbardziej wydajną koparką ASIC jest Avalon A1366 firmy Canaan – produkuje ona 130 TH/s i uzyskuje szacunkowy zysk w wysokości 3,17 USD dziennie. 

Koszty energii a urządzenia wydobywcze 

Okazuje się, że przy kosztach energii elektrycznej ustalonych na poziomie 0,12 USD za kilowatogodzinę (kWh) i panujących cenach BTC tylko18 urządzeń górniczych jest opłacalnych. Jeśli jednak stawka za energię elektryczną spadnie poniżej 0,12 USD za kWh to szersza gama koparek kryptowalut o niższej wydajności stanie się opłacalna finansowo. 

Warto zwrócić uwagę, że podczas gdy średnia globalna stawka za energię elektryczną oscyluje wokół 0,14 USD za kWh, istnieje dosyć spora liczba krajów, takich jak Iran, Kambodża, Afganistan, Białoruś, Republika Zielonego Przylądka, Brazylia, Republika Środkowoafrykańska, Bhutan czy Azerbejdżan, gdzie stawki za energię elektryczną wahają się od 0,01 do 0,05 USD za kWh. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.