Kopanie Ethereum Classic – wady i zalety

2022-08-12 / Tagi:

Kopanie Ethereum Classic – wady i zalety

W czasie gdy coraz więcej kryptowalut opiera się na konsensusie Proof-of-Stake dużo osób, które posiadają koparki kryptowalut, zastanawia się jaką kryptowalutę wybrać do miningu. Jedną z ciekawych kryptowalut opartych na konsensusie Proof-of-Work jest Ethereum Classic (ETC). 

Czym jest Ethereum Classic (ETC)?

Przed rozpoczęciem kopania kryptowaluty warto jest zapoznać się z jej funkcjonalnością oraz do czego została stworzona. Ethereum Classic (ETC) powstał w wyniku hard forka w którym to powstała też druga największa kryptowaluta – Ethereum. Wydarzenie to miało miejsce ze względu na rosnące zapotrzebowanie społeczności na wprowadzanie zmian w sieciach kryptowalut. Ethereum Classic do dzisiaj odmawia zmieniania swoich założeń i kontynuuje niezmiennie swoją pracę od 2016 roku. Jest to jedna z większych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Ethereum Classic powstał w założeniu zapewnienia użytkownikom tworzenia nowych kryptowalut, smart kontraktów oraz nowych zdecentralizowanych aplikacji. Jak można się domyślić z tytułu artykułu sieć ETC opiera się na konsensusie Proof-of-Work co umożliwia nam wydobywanie tej kryptowaluty za pomocą naszych koparek kryptowalut

Czym najlepiej kopać Ethereum Classic?

Do wydobywania Ethereum Classic z pewnością będziemy potrzebować koparki kryptowalut. W tym przypadku do otrzymania względnie zadowalającego zwrotu z inwestycji wystarczą nam podzespoły GPU, czyli karty graficzne. Aby efektywnie kopać Ethereum Classic z pewnością należy zainwestować w dwie rzeczy – dobrą koparkę kryptowalut oraz znaleźć dobrą mining pool. Mining Pool’e polecane do kopanie ETC przez twórców Ethereum Classic znajdzieci TUTAJ. Natomiast GPU, czyli główne narzędzie używane do wydobywania ETC, nie jest już takim prostym wyborem. Na rynku znajduje się wiele modeli kart graficznych, które oferują różne wydajności. Do wyboru najlepszej dla nas warto jest skorzystać z kalkulatorów online, które pokazują przybliżone zwroty z inwestycji oraz ilość zarabianych tokenów. Przykładowo według kalkulatora minerstat, przy wydobywaniu ETC, korzystając z karty graficznej RTX 3080 Gigabyte 10GB, szacowany przychód dzienny wyniesie około 0,88 USD. 

Dlaczego warto kopać Ethereum Classic?

Istnieje wiele powodów dlaczego kopanie Ethereum Classic powinno nas zainteresować. Pierwszym i najprawdopodobniej najważniejszym jest merge Ethereum, w którym Ethereum przejdzie na model Proof-of-Stake. Będzie to wielkie wydarzenie w świecie kryptowalut. Wiele kopalni będzie zmuszone przenieść się na wydobywanie innych kryptowalut. W tym przypadku warto jest znać niektóre kryptowaluty z modelu Proof-of-Work i Ethereum Classic jest właśnie jedną z nich. Jest to również jedna z najlepiej opłacalnych walut do wydobywania. Do podłączenia naszych koparek nie potrzebujemy niesamowitych sprzętów ze względu na względnie małą wielkość sieci w porównaniu do Ethereum. Jest to również projekt, który od wielu lat zdecydowanie opowiada się za swoim modelem Proof-of-Work oraz nie zapowiada zmian w tym zakresie, wręcz zapewnia swoich użytkowników, iż się nie zmieni. Każde bloki w Ethereum Classic są generowane co 15 sekund, kontrolowane jest to poprzez zmienianie trudności wydobycia. Natomiast nagroda za wydobyty blok wynosi aktualnie 2,56 ETC oraz jest redukowana o 20% co 5 000 000 bloków.

Zalety i wady wydobywanie Ethereum Classic

Pierwszą zaletą wydobywania Ethereum Classic jest możliwość wydobywania go za pomocą kart graficznych co pozwala na bardzo łatwy start w tym procesie. ETC ma ograniczoną podaż przez co token ma dużą szansę nie stracić na wartości. Jest to również dość duża kryptowaluta, która jest dostępna na wielu giełdach przez co łatwo jest upłynnić wydobyte tokeny. Znajdzie się jednak także kilka wad. Przykładowo może zwiększyć się zainteresowanie wydobywaniem ETC przez co nagrody za wydobycie spadną. Również ze względu na stosunkowo niskie hashowanie sieci, możliwe są ataki 51%, które jednak wraz ze wzrostem sieci powinny stać się mniej prawdopodobne. 

Podsumowanie

Podsumowując, Ethereum Classic jest jedną z najciekawszych alternatyw dla wydobywanie Ethereum. Sieć jest bardzo duża oraz ma duże uznanie w świecie kryptowalut. Dzięki temu wielu użytkowników jest w stanie powierzyć się w kopanie właśnie tej kryptowaluty. Jest to również projekt, który o 2016 roku realizuje swoje założenia o pozostaniu w modelu Proof-of-Work i nie zamierza tego zmieniać. Upłynnianie wydobywanych środków jest również łatwe ze względu na duże obroty na największych giełdach na świecie. Jeżeli więc szukacie alternatywy dla kopania Ethereum z pewnością Ethereum Classic powinien Was zainteresować.

Źródła: coinjournal.net, minerstat.com, kriptomat.io

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.