Czym jest Ethereum?

2022-02-02 / Tagi:

Czym jest Ethereum?

Czym jest Ethereum? Dla kogoś nowego w przestrzeni kryptowalut jest to całkiem mądre pytanie, ponieważ prawdopodobnie widzi on Ethereum i jego natywną kryptowalutę Ether obok Bitcoina nie tylko na giełdach, ale też branżowych informacjach. Jak zatem działa Ethereum i jakie ma zastosowania? 

Czym jest Ethereum? 

Jak najprościej wytłumaczyć, czym jest Ethereum? W dużym skrócie można powiedzieć, że Ethereum to technologia, która umożliwia wysyłanie kryptowalut do każdego za niewielką opłatą. Obsługuje również aplikacje, z których każdy może korzystać. Co więcej, Ethereum opiera się na innowacji Bitcoina – jednak z paroma różnicami. Oba pozwalają korzystać z cyfrowych pieniędzy bez dostawców płatności lub banków. Ale Ethereum jest programowalne, więc można go również używać do wielu różnych zasobów cyfrowych, nawet takich jak Bitcoin. Oznacza to również, że Ethereum służy nie tylko do płatności – to rynek usług finansowych, gier i aplikacji, które nie mogą ukraść naszych danych ani nas cenzurować. 

Warto też dodać, że ta platforma cyfrowa oparta na technologii blockchain jest znana przede wszystkim ze swojej natywnej kryptowaluty, zwanej Ether, ETH lub po prostu Ethereum. Istnieją również jednostki mniejsze: finney (0.001 ETH), szabo, shannon, babbage, lovelace oraz najmniejsza z nich: wei. Każda z nich ma wartość jednej tysięcznej jednostki Ethereum o wyższym nominale. 

Jak działa Ethereum? 

Wiemy już czym jest Ethereum, teraz warto zapoznać się z tym jak to działa. Jak już wcześniej wspominaliśmy Ethereum, podobnie jak inne kryptowaluty, wykorzystuje technologię blockchain. Co oznacza, że jako sieć peer to peer składa się z rozbudowanych łańcuchów bloków. Każdy z nich składa się z pojedynczych węzłów zwanych górnikami lub koparkami – a w każdym bloku istnieje pula nieprzetworzonych jeszcze transakcji, które są przetwarzane. I właśnie przetworzenie każdej transakcji związane jest z zapłatą wyrażoną w Eterach. Warto dodać, że każdy z łańcuchów bloków działa przy użyciu protokołu proof of work, który jest metodologią wymagającą dużej mocy obliczeniowej i zużywa ogromne ilości energii. 

Czym jest Ethereum w kontekście Bitcoina? 

To, czym jest Ethereum wyjaśnia się zazwyczaj na przykładzie Bitcoina. Jednak mimo tego, że obie kryptowaluty mają wiele podobieństw, potencjalni inwestorzy powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych różnic. Przede wszystkim Ethereum jest opisywane, jako „światowy programowalny łańcuch bloków”, pozycjonując się, jako elektroniczna sieć z wieloma aplikacjami. Natomiast blockchain Bitcoina został stworzony wyłącznie do obsługi kryptowaluty Bitcoin. 

Maksymalna liczba Bitcoinów, które mogą wejść do obiegu to 21 milionów. Natomiast ilość ETH, którą można wytworzyć, jest nieograniczona. Chociaż warto dodać, że czas potrzebny na przetworzenie bloku ETH ogranicza ilość eteru, którą można wybić każdego rok – liczba monet Ethereum w obiegu wynosiła ponad 118 milionów na koniec 2021 roku. 

Jedną z głównych różnic, która dotyczy inwestorów, jest sposób, w jaki sieci te traktują opłaty za przetwarzanie transakcji. Opłaty znane, jako „gaz” (z ang. GAS) w sieci Ethereum, są uiszczane przez uczestników transakcji Ethereum. Z kolei opłaty związane z transakcjami Bitcoin są pochłaniane przez szerszą sieć Bitcoin. 

Źródło: investopedia.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.