Które kraje są najtańsze do wydobywania Bitcoinów? 

2023-08-28 / Tagi:

Które kraje są najtańsze do wydobywania Bitcoinów? 

Według analiz platformy CoinGecko najdroższym krajem do kopania kryptowalut są Włochy. Inne kraje europejskie, takie jak Austria, Belgia, Dania i Niemcy znajdują się tuż za najbardziej nierentownymi regionami. Warto zauważyć, że wydobywanie BTC jest opłacalne zaledwie w 62 ze 147 krajów analizowanych przez CoinGecko. 

Europa nie dla górników Bitcoin 

Decydując się na dołączenie do ekosystemu, górnicy Bitcoin są uzależnieni od kilku istotnych czynników, takich jak koszt energii elektrycznej, jakość wykorzystywanych maszyn i stopień trudności wydobycia w sieci. 

Dostawca danych kryptograficznych platforma CoinGecko ujawniła, że średnia wartość energii elektrycznej w gospodarstwie domowym potrzebna do wyprodukowania jednego Bitcoina wynosi 46 291 dolarów. To prawie dwukrotnie więcej niż aktualna cena tej kryptowaluty (około 26 000 dolarów w momencie pisania tego tekstu). 

Są jednak regiony, w których stawki za wydobywanie BTC są znacznie droższe. Włochy znajdują się na szczycie listy z kosztem energii elektrycznej wynoszącym 208 560 dolarów potrzebnych do wyprodukowania jednego BTC. Kraje takie jak Austria, Belgia, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i inne, zajmują miejsca od drugiego do dziewiątego. Kajmany to jedyny kraj z pierwszej dziesiątki, który nie znajduje się na Starym Kontynencie. 

Platforma CoinGecko ustaliła, że wysokie koszty energii w Europie można przypisać wielu przyczynom, w tym światowemu wzrostowi hurtowych cen energii elektrycznej. 

Najtańsze kraje do wydobywania Bitcoinów 

W badaniu oszacowano, że istnieją znaczne różnice w kosztach energii elektrycznej pomiędzy kontynentami. Przykładowo, średnią cenę energii dla gospodarstwa domowego niezbędną do wydobycia jednego BTC w Europie szacuje się na 85 767 dolarów, natomiast w Azji liczba ta jest nieco wyższa niż 20 000 dolarów. 

Okazuje się, że Liban może być idealnym wyborem dla górników kryptowalut, ponieważ wytworzenie tam jednego Bitcoina kosztuje zaledwie 266 dolarów. Iran, Syria, Etiopia i Sudan zamykają pierwszą piątkę najtańszych regionów. 

Są kraje, w których koszty prądu są również niskie, ale samorządy nałożyły zakaz operacji na kryptowalutach. Jednym z przykładów jest Irak, gdzie wydobycie jednego Bitcoina kosztuje mniej niż 4000 dolarów. 

Iracki bank centralny zakazał używania kryptowaluty już w 2017 roku. W przeciwnym razie Irak znalazłby się na liście dziewiątego najtańszego kraju wydobywającego Bitcoiny – zauważył portal CoinGecko. 

Jak wygląda kopanie kryptowalut w USA? 

Pomimo tego, że USA znajdują się gdzieś pośrodku zestawienia, państwo to ma znacznie droższą energię elektryczną (46 280 dolarów) niż jej sąsiedzi: Kanada (33 250 dolarów) i Meksyk (26 340 dolarów). 

Warto wspomnieć, że ceny energii różnią się w każdym stanie, zamieniając te z niższymi stawkami w lokalne centra kryptowalut. Na przykład wiodąca firma wydobywająca Bitcoiny, Riot Platforms, skupiła swoją działalność głównie w Kolorado i Teksasie (dwa regiony USA oferujące niższe koszty energii). 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.