Górnicy Bitcoin zarobili 184 mln USD na opłatach transakcyjnych 

2023-07-07 / Tagi:

Górnicy Bitcoin zarobili 184 mln USD na opłatach transakcyjnych 

W drugim kwartale 2023 roku górnicy Bitcoin zarobili 184 miliony dolarów na opłatach transakcyjnych. Był to jeden z najbardziej lukratywnych okresów dla tych, którzy czerpią zyski z opłat transakcyjnych Bitcoin – i to prawie od dwóch lat. 

Zyski z opłat transakcyjnych Bitcoin 

W drugim kwartale 2023 roku górnicy Bitcoinów zarobili ogromne 184 miliony dolarów na opłatach transakcyjnych – było to znacznie więcej, niż zebrali przez cały rok 2022. Zgodnie z raportem platformy analitycznej Coin Metrics wypłata ta oznacza wzrost o ponad 270% w stosunku do pierwszego kwartału 2023 r. Co więcej, jest to także pierwszy kwartał, który przekroczył granicę 100 milionów dolarów od czasów analogicznego okresu w 2021 r. 

Warto przypomnieć, że kopacze Bitcoinów otrzymują opłaty transakcyjne za każdym razem, gdy nowy blok zostanie zatwierdzony. Ich wysokość zależy od ilości danych i zapotrzebowania użytkownika na przestrzeń blokową. Platforma Coin Metrics wyjaśniła, że aktualny skok opłat był spowodowany niedawnym wzrostem cen Bitcoina oraz pojawieniem się BRC-20 – nowego standardu tokenów w sieci Bitcoin wprowadzonego w marcu w celu wybijania i przesyłania wymiennych tokenów, takich jak inskrypcje Ordinals. 

– Standard tokenów odblokowuje eksperymentalne nowe przypadki użycia dla podstawowych typów transakcji Bitcoin i przyspiesza dążenie do skalowania Bitcoin za pomocą Lightning Network – możemy przeczytać w publikacji Coin Metrics. 

Górnicy Bitcoin mają powody do świętowania 

Warto jednak zauważyć, że opłaty transakcyjne stanowiły zaledwie 7,7% z łącznej kwoty 2,4 mld USD zarobionej przez górników w ciągu kwartału. Pozostała część pochodziła z nagród za bloki Bitcoin. Górnicy obecnie nagradzani są 6,25 BTC za rozwiązanie każdego bloku – zmieni się to po kolejnym halvingu sieci, do którego ma dojść w maju 2024 r. 

Według firmy Coin Metrics górnicy Bitcoin mieli również i inne powody do świętowania w drugim kwartale. W maju przemysł wydobywczy Bitcoinów „odniósł zwycięstwo”, blokując proponowany przez administrację prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena podatek od energii wydobywczej zasobów cyfrowych. 

Wydajność sieci Bitcoin 

Górnicy w ostatnim czasie cieszyli się również łatwiejszymi warunkami makroekonomicznymi, a „cofająca się presja inflacyjna” przekładała się na niższe ceny energii elektrycznej dla górników z USA. Jednakże, ponieważ szybkość hashowania Bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadal osiąga nowe rekordy wszechczasów, konkurencja na rynku opłat wydobywczych również się zaostrza. 

– Konkurencja pozostaje tak samo zacięta jak zawsze, a hashrate Bitcoina pobił nowe szczyty w ciągu kwartału na poziomie 375 EH/s […] Widzimy, że ogólna wydajność sieci nadal rośnie wraz z przyjęciem nowoczesnych układów ASIC, takich jak S19 XP – wyjaśniła firma Coin Metrics. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.