2022-08-10 / Tagi: portfel kryptowalut
Jeśli posiadamy, bądź planujemy zakup kryptowalut z pewnością potrzebny nam będzie jeden z kluczowych elementów posiadania krypto. Mowa tutaj o portfelu kryptowalut. Możemy na nim przechowywać nasze aktywa oraz wykonywać z niego transakcje z innymi użytkownikami sieci blockchain. Posiadając kryptowaluty na portfelu najważniejszą rzeczą jest jego bezpieczeństwo.
Istnieje wiele typów portfeli kryptowalut. Teraz jednak zajmiemy się portfelami na komputer i urządzenia mobilne takimi jak Exodus, Electrum czy MetaMask. Z pewnością korzystając z komputera, bądź laptopa posiadającego nasz portfel kryptowalut z naszymi aktywami najbezpieczniej będzie korzystać z pewnego źródła internetu. Logując się do publicznych sieci narażamy swój komputer na atak z zewnątrz co może skutkować utratą naszych tokenów. Warto jest także korzystać z renomowanych programów antywirusowych oraz nie pobierać podejrzanych plików. Warto również pamiętać o ustawieniu silnego hasła, którego najlepiej nie używamy w przeróżnych portalach. No i na koniec najważniejsza rzecz, która ma znaczenie w każdym portfelu, nieważne czy jest to portfel mobilny czy sprzętowy – seed phrase. Dwanaście słów, które otrzymujemy przy zakładaniu portfela nie powinniśmy przechowywać na komputerze. Najbezpieczniej jest je spisać na kartce papieru oraz schować w bezpieczne miejsce lub wybić na tak zwanym crypto steel. Jest to metalowa blaszka, która jest odporna na wodę oraz ogień i jest to z pewnością najlepszy sposób na przechowywanie naszego seed phrase. Pamiętajmy także aby nie podawać go nikomu, szczególnie w internecie. Zabezpieczymy się w taki sposób przed utratą naszych aktywów.
Teraz przejdziemy do portfelu fizycznych, które w namacalny sposób możemy trzymać w dłoniach. Przykładem takiego portfela jest Ledger. Posiada on kilka typów portfeli (o których przeczytacie TUTAJ) i jest zdecydowanym liderem rynku portfeli sprzętowych. W przypadku posiadania swoich aktywów na portfelu sprzętowym są one teoretycznie najbezpieczniejsze. Nie jest on bowiem w stałym połączeniu internetowym przez co nie ma szans na atak ze strony złośliwego oprogramowania pobranego z Internetu. Musimy natomiast pamiętać, że w przypadku posiadania portfela sprzętowego możemy się liczyć z jego kradzieżą. W razie takiej sytuacji nasze kryptowaluty posiadane na tym portfelu także powinny być bezpieczne, jednak pod jednym warunkiem – gdy osoba, która mogła nam ten portfel ukraść nie posiada naszego seed phrase. To więc pokazuje jak ważne jest te dwanaście słów otrzymywanych przy zakładaniu portfela. Pamiętajmy więc o tym aby przechowywać je w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla innych. Bowiem za pomocą jego możemy odzyskać nasze kryptowaluty po kradzieży sprzętu poprzez właśnie te słowa. Na następnym urządzeniu wystarczy połączyć się z kompatybilną aplikacją i zaznaczyć iż posiadamy już portfel i wpisać nasz seed phrase.
Ogólnymi zasadami bezpieczeństwa naszych portfeli mogłoby być podsumowanie poprzednich dwóch akapitów. Są jednak niektóre porady, które pomogą nam ograniczyć ryzyko wystąpienia utraty aktywów. Przykładowo, jeżeli często przeprowadzamy małe transakcje portfelem mobilnym bądź na komputerze możemy przechowywać nasze aktywa na tak zwanym zimnym portfelu, a więc takim który jest poza siecią Internetu, a jedynie małe sumy na naszych urządzeniach mobilnych czy komputerach. Kolejną rzeczą jest przechowywania swoich seed phrase wybitych na crypto steel który możemy zakupić także na oficjalnej stronie twórcy porfeli kryptowalut – Ledger.
Jest to jeszcze niezbyt popularna opcja jednak jedna z bardziej pewnych w przypadku zalania czy pożaru. Pamiętajmy jednak żeby nie przechowywać naszych kluczy online. Mogą one bowiem bardzo łatwo stać się celem ataku i możemy przez to utracić nasze środki.
W świecie kryptowalut mimo szansy na zarobek, niestety czają się także niebezpieczeństwa utraty naszych aktywów. Pamiętajmy zatem aby należycie zabezpieczać nasze środki, stosować się do zaleceń odnośnie chronienia swoich haseł, słów kluczowych a co za tym idzie i kryptowalut. W taki sposób minimalizujemy ryzyko utraty swoich środków i możemy spokojnie zająć się handlem i zarabianiem.
Źródła: academy.binance.com, ledger.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.