Portfel Electrum – czym jest, jak działa + instalacja

2022-05-18 / Tagi: portfel kryptowalut

Portfel Electrum – czym jest, jak działa + instalacja

Czym jest portfel Electrum? Otóż jest on portfelem kryptowalut typu desktop czyli posiadamy go na swoim komputerze. Nie zajmuje on wiele miejsca na dysku przez co świetnie sprawdzi się w przypadku osób przechowujących dużo danych na swoim komputerze. Jedną z najważniejszych kwestii odnośnie portfela Electrum jest to, iż pozwala on nam na przechowywanie tylko i wyłącznie Bitcoina. Jeśli więc czegoś co pozwoli nam przechowywać jakieś inne waluty niż Bitcoin zachęcamy do zapoznania się z portfelem Ledger. Jeśli jednak jesteś zainteresowany zainstalowaniem na swoim urządzeniu desktopowym portfela Electrum zapraszamy do dalszej części artykułu.

Instalacja portfela Electrum

A więc jeśli czytasz tą część artykułu z pewnością zdecydowałeś się na instalację portfela Electrum do przechowywania swoich Bitcoinów. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wejście na oficjalną stronę portfela Electrum. Po załadowaniu się strony, w celu pobrania programu należy przewinąć na dół strony a ukaże nam się „Download Electrum”.

Po kliknięciu w ten przycisk ukaże nam się okno z wyborem na jaki system chcemy pobrać nasz portfel. W tym miejscu musimy wybrać wersję odpowiednią do systemu jaki posiadamy na naszym komputerze.

Po wybraniu odpowiedniej wersji przechodzimy do pobranych plików, otwieramy pakiet instalacyjny oraz wybieramy miejsce w którym chcemy aby plik się zainstalował. Po otworzeniu zainstalowanego portfela otworzy nam się okno konfiguracyjne.

Konfiguracja portfela Electrum

W pierwszym kroku wybieramy w jaki sposób chcemy łączyć się z serwerem. Dla osób początkujących bądź średnio zaawansowanych polecamy opcję automatyczne połączenie. Po wybraniu dogodnej dla nas opcji przechodzimy dalej gdzie możemy nazwać swój portfel.

W tym kroku wpisujemy swoją własną nazwę portfela. Po wybraniu nazwy przechodzimy do kroku, w którym będziemy musieli wybrać jaki typ portfela będziemy chcieli utworzyć.

Do wyboru mamy cztery opcje: standardowy portfel, portfel z dwufazową weryfikacją, portfel wymagający wielu zatwierdzeń oraz import adresów Bitcoina oraz prywatnych kluczy. Dla nowych użytkowników najlepsze będą 2 pierwsze opcje, jednak pozostałe dwie mogą być przydatne w ściśle określonych sytuacjach. Portfel wymagający wielu zatwierdzeń (Multi-signature) zwiększa bezpieczeństwo środków ze względu wymogu potwierdzenia przez 2 lub więcej osób transakcji. W ostatniej opcji mamy za to możliwość przywrócenia swoich „papierowych” Bitcoinów. Następnym krokiem będzie stworzenie ziarna, które będzie nam potrzebne w celu odzyskania portfela w przypadku zapomnienia hasła.

W tym celu wybieramy opcję stwórz nowe ziarno. W następnym kroku program wygeneruje oraz pokaże nam frazę złożoną z 12 przypadkowych słów w języku angielskim, którą musimy zapisać oraz trzymać w bezpiecznym miejscu, ponieważ za jej pomocą możemy uzyskać dostęp do utraconego portfela oraz musimy uważać aby fraza ta nie dostała się w niepowołane ręce, gdyż w tym wypadku możemy stracić swoje środki.

W białym pustym polu powinno nam się ukazać 12 słów o których wspominaliśmy powyżej (Nie zapomnij spisać tej frazy i przechowywać jej w bezpiecznym miejscu!). Po zapisaniu naszego ziarna przechodzimy dalej gdzie będziemy musieli przepisać je w kolejności w jakiej zostało nam ono podane

Jeśli już wpisaliśmy poprawnie nasze ziarno pozostaje nam tylko ustawić hasło do naszego portfela.

Po tym etapie przeszliśmy już wszystkie kroki od instalacji do konfiguracji naszego portfela i naszym oczom powinien ukazać się ten oto portfel z niezwykle prostym interfejsem

Jak możemy zauważyć na załączonym obrazie mamy do wyboru 4 podstawowe okna czyli – historia, wyślij, odbierz oraz channels. Pierwsze okno czyli historia jak sama nazwa wskazuje pozwala nam mieć wgląd w historię naszych transakcji dokonywanych za pośrednictwem tego portfela. Kolejne okno ma nazwę wyślij.

W tym miejscu możemy wysłać nasze Bitcoiny. Jak już możemy zauważyć interfejs jest niezmiernie prosty i nie powinniśmy mieć problemu z jego obsługą. W miejscu odbiorcy wpisujemy adres odbiorcy, po czym możemy opisać transakcję oraz wybieramy kwotę jaką chcemy wysłać. Kolejnym miejscem, niezwykle ważnym jest zakładka odbierz.

W tej zakładce generujemy swój adres do odbioru BTC. Możemy wybrać klasyczny adres Bitcoina oraz transfer za pomocą sieci Lightning, która niestety jest jeszcze w fazie wprowadzania jej do portfela więc dla pełnego bezpieczeństwa środków zalecamy korzystanie z klasycznych adresów. Zakładka Channels służy właśnie do opcji związanych z siecią Lightning. W portfelu mamy także opcje tworzenia książki adresowej.

Odzyskiwanie portfela Electrum

Ważną kwestią jest także odzyskanie portfela. Najważniejszą rzeczą, którą musimy posiadać do tej czynności jest nasze ziarno. Jeśli zabezpieczyliśmy je w odpowiedni sposób nie powinniśmy mieć w takim wypadku żadnego problemu z przywróceniem naszych środków. Pierwszym krokiem będzie odpalenie portfela Electrum na naszym urządzeniu. Następnie gdy mamy nową aplikacje wykonujemy wszystkie kroki które są opisane powyżej do momentu wybrania ziarna:

W tym miejscu musimy wybrać opcję Mam już ziarno. W następnym kroku podajemy nasze 12 słów, które otrzymaliśmy przy tworzeniu portfela i nasz portfel jest już odzyskany. Następnie ustawiamy nowe hasło. Jednak jeśli na naszym urządzeniu posiadamy już inny portfel Electrum nic nam nie stoi na przeszkodzie aby odzyskać inny, stary portfel. Po odpaleniu aplikacji naszym oczom ukaże się taki obraz.

W tym miejscu klikamy Create New Wallet. Następnie wybieramy typ portfela. Kolejnym krokiem jest wybór opcji, że posiadamy już ziarno. Tutaj klikamy opcje „Mam już ziarno” (ang. I already have a seed). Następnie wpisujemy swoją frazę złożoną z 12 słów. Po wpisaniu naszego ziarna nasz portfel powinien być już odzyskany oraz gotowy do działania.

Portfel Electrum dla kogo?

Z pewnością portfel Electrum jest świetną opcją dla osób które posiadają tylko i wyłącznie Bitcoina oraz nie potrzebują portfeli z wymyślnymi szatami graficznymi oraz bardziej skomplikowanymi interfejsami. Posiada on bardzo prosty oraz szybki proces instalacji co sprzyja nowym użytkownikom oraz nowym osobom interesującymi się Bitcoinem. Problem jednak pojawia się gdy potrzebujemy przechowywać gdzieś jakiekolwiek altcoiny. W tym przypadku ten portfel okaże się niewystarczający.

Źródła: electrum.org

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.