Czym jest Zcash (ZEC)? 

2022-03-15 / Tagi:

Czym jest Zcash (ZEC)? 

Czym jest Zcash (ZEC)? Jest to, podobnie jak Monero, private coin, czyli waluta cyfrowa zapewniająca użytkownikom dość dużą prywatność. Zcash jest to kryptowaluta typu open source, której celem jest stworzenie sieci płatności internetowych opartych na technologii blockchain.  

Prywatność w Zcash (ZEC) 

Jak możemy przeczytać we wstępie, kryptowaluta Zcash, tak jak Monero, należy do private coinów. Oznacza to, iż transakcje dokonywane za jej pośrednictwem są anonimowe. Zcash działa na protokole o nazwie Zerocoin i to właśnie on zapewnia anonimowość. Jednak ta waluta cyfrowa różni się od Monero, ponieważ za jej pośrednictwem możemy także dokonywać publicznych transakcji. Z tego również względu jest wiele osób, które nie postrzegają sieci Zcash jako private coina. Ciekawą informacją jest również to, że transakcje, które są anonimowe są dokonywane na publicznym blockchainie jednak ich konkretne dane nie są ujawniane. Szokujące jest jednak to, że tylko około 5% osób korzystających z Zcash używa anonimowych transakcji. 

Zcash (ZEC) jako Proof of Work 

Kryptowaluta ZEC jest oparta na algorytmie Proof of Work co oznacza iż możemy ją ”kopać” za pomocą koparki kryptowalut. Nagroda za wydobycie jednego bloku wynosi 6,25 ZEC. Ważną informacją jest jednak to, iż 10% z każdego wydobytego bloku jest przeznaczane na rozwój Fundacji Zcash. Średni czas jednego bloku wynosi około 2,5 minuty. Kolejną ważną informacją związaną z kopaniem ZEC jest jego podobieństwo do Bitcoina w zakresie halvingu (jest to zmniejszanie nagrody o połowę). Jest on poddawany halvingowy co 4 lata co oznacza, że w 2024 roku nagroda za wydobyty blok zmniejszy się do 3,125. Kontrowersją wokół wydobywania Zcash było przekazywanie 20% nagrody za wydobycie dla twórców. Nie musimy się jednak więcej nim martwić, ponieważ proces ten zakończył się wraz z pierwszym halvingiem w 2020 roku. 

Zcash (ZEC) na giełdach 

Na dzień 14-03-2022 kryptowaluta Zcash (ZEC) znajduje się według serwisu CoinGecko na 62 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. Aktualny kurs oscyluje w okolicach 148,50 USD. Maksimum historyczne wynosiło 3191,93 dolarów amerykańskich, zostało ono jednak osiągnięte 29 października 2016 roku czyli w dniu wypuszczenia tokena po czym cena natychmiastowo poszybowała w okolice 40 dolarów. Minimum historyczne zostało osiągnięte 13 marca 2020 roku i wynosiło 19,75 USD. W obiegu znajduje się ponad 12 milionów tokenów a podaż jest ograniczona do 21 milionów. Najaktywniejszym rynkiem na którym dokonuje się transakcji za pomocą waluty Zcash (ZEC) jest Binance

Źródła: fxmag.pl, coingecko.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.