Czym jest Monero (XMR)? 

2022-03-07 / Tagi:

Czym jest Monero (XMR)? 

Czym jest Monero? Jest to kryptowaluta typu open source, która jest jednym z private coinów czyli zapewnia użytkownikom prywatność ukrywając adresy użytkowników dokonujących transakcji za jej pośrednictwem. Jest oparta na algorytmie Proof of Work 

Monero (XMR) jako najbardziej zaawansowany private-coin 

Jak mogliśmy przeczytać we wstępie Monero jest jedną z walut które ukrywają nasze adresy podczas przeprowadzania transakcji. Dzięki temu Monero jest często używaną walutą w dark necie. Monero działa na podstawie podpisu pierścieniowego za pomocą RingCT. W transakcjach za pomocą XMR ich wartości oraz odbiorcy jak i adresaci są niemożliwe do wyśledzenia ze względu na to, iż pojedyncza transakcja jest wysyłana serią transakcji co uniemożliwia śledzenie jej przebiegu. Aby zapewnić anonimowość sieci nawet jeśli nasz adres nie dokonuje transakcji, jest on ciągle aktywny. Osoby odpowiedzialne z projekt Monero mają w planach wprowadzenie protokołu sieci I2P co uniemożliwi nawet rozpoznanie czy jakiś użytkownik posiada adres XMR. Wszystkie te zabezpieczenia czynią Monero najbardziej zaawansowanym private-coinem oraz czynią transakcje dokonywane za jego pośrednictwem za niemożliwe do wyśledzenia. 

Proof of Work w Monero 

Monero jest kryptowalutą konsensusu Proof of Work opartym na algorytmie CryptoNightV8. Oznacza to że możemy wydobywać tą walutę za pomocą kart graficznych. Osoby odpowiedzialne za Monero chcąc zachować decentralizację stworzyli go w sposób uniemożliwiający kopanie tej kryptowaluty za pomocą układów scalonych (ASIC). Brak możliwości kopania tej waluty za ich pomocą odróżnia go od najpopularniejszej waluty cyfrowej jaką jest Bitcoin właśnie z tego względu oraz przez zapewnianie całkowitej anonimowości użytkownikom. Deweloperzy Monero zmieniają algorytm kryptograficzny co pół roku stale udoskonalając swoją walutę cyfrową. 

Waluta Monero (XMR) na rynku kryptowalut 

Kryptowaluta Monero znajduje się według serwisu CoinGecko na 44 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej z wynikiem ponad 3 000 000 000 USD. Kurs na dzień 06-03-2022 wynosi nieco ponad 165 dolarów amerykańskich za jeden token. Maksimum historyczne (ATH) waluty XMR zostało osiągnięte w dniu 09-01-2018 i wynosiło ono 542,33 USD co pokazuje że dzisiejsza cena jest o ponad 69% niższa. Co ciekawe w przeciągu ostatnich 6 lat mogliśmy zaobserwować dwa duże wzrosty cen w krótkim czasie co może przemawiać za kolejnymi cyklami wzrostowymi w kolejnych latach. Niemniej jednak Monero jest kryptowalutą która powinna budzić zainteresowanie. 

Źródła: fxmag.pl, coingecko.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.