Czym jest Shiba Inu? 

2022-02-22 / Tagi:

Czym jest Shiba Inu? 

Czym jest Shiba Inu? Ten popularny Altcoin oparty jest na Ethereum a jego wizerunek bazuje na Shiba Inu – japońskiej rasie psów myśliwskich. Co ciekawe, Shiba Inu jest powszechnie uważany za alternatywę dla Dogecoin – często też nazywany jest „zabójcą Dogecoina”. 

Czym jest Shiba Inu? 

Jak w prosty sposób wyjaśnić, czym jest Shiba Inu? W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to zdecentralizowany token memowy, który przekształcił się w żywy ekosystem. Aspiruje on do bycia opartą na Ethereum alternatywą dla Dogecoina (DOGE) – popularnej kryptowaluty opartej także o mema o psie Shiba Inu. Jednak SHIB, w przeciwieństwie do Bitcoina, który został zaprojektowany z myślą o ograniczonej podaży, celowo charakteryzuje się dużą podażą, wynoszącą jeden kwadrylion. Ekosystem tokenów Shiba Inu wspiera projekty takie jak inkubator sztuki NFT oraz rozwój zdecentralizowanej giełdy o nazwie ShibaSwap. 

Czym jest Shiba Inu w praktyce? 

Dużo łatwiej jest zrozumieć, czym jest Shiba Inu w oparciu o to jak działa. Wszystko wskazuje, że kryptowaluta ta została opracowana jako odpowiedź na proste pytanie: „Co by się stało, gdyby projekt kryptowalutowy był w 100% zarządzany przez jego społeczność?”. Jej założyciel, Ryoshi, przypisuje swoje początki „eksperymentowi w zdecentralizowanym, spontanicznym budowaniu społeczności”. Według Ryoshiego moc kolektywnej decentralizacji może zbudować coś silniejszego niż kiedykolwiek mógłby stworzyć scentralizowany zespół. 

Ponieważ Shiba Inu jest tokenem ERC-20 opartym na Ethereum, jest on tworzony i hostowany w łańcuchu blokowym Ethereum, a nie we własnym. I właśnie, dlatego, że działa w sieci Ethereum, Shiba Inu może wykorzystywać inteligentne kontrakty do tworzenia zdecentralizowanych produktów finansowych. 

Co ciekawe, dla entuzjastów kryptowalut, atrakcyjność monet memowych może polegać na tym, że odrzucają konwencjonalne protokoły, a to niekonwencjonalne podejście może rozciągać się nawet na użycie psich terminów do opisania ekosystemu. Ekosystem SHIB może pochwalić się zdecentralizowaną giełdą o nazwie ShibaSwap. Można handlować SHIB i innymi kryptowalutami na ShibaSwap, „kopać” w Puli Puppy, aby zapewnić płynność, lub „zakopywać” swoje tokeny w smart kontraktach, aby zarabiać odsetki z SHIB i dwoma innymi tokenami ERC-20 – Doge Killer (LEASH) i Bone ShibaSwap (BONE).  

Czym jest Shiba Inu w odniesieniu do Dogecoina? 

Osoby, które dopiero wchodzą na rynek kryptowalut mogą mieć problem z rozróżnieniem tych dwóch popularnych kryptowalut opartych na memach. Warto, zatem wyjaśnić, czym jest Shiba Inu w stosunku do Dogecoina. Główna różnica między Shiba Inu a Dogecoinem polega na tym, że Shiba ciągle się aktualizuje i wciąż szuka wzrostu wydajności, podczas gdy Dogecoin wychodzi z systemu i przestał się aktualizować. Podobnie, Shiba nie musi dokonywać aktualizacji skalowalności, ponieważ jest zaimplementowana w ramach blockchaina Ethereum, więc jest zasilana przez aktualizację jednego z najsilniejszych blockchainów na rynku. 

Źródło: shibatoken.com; investopedia.com; rankia.pl 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.