Czym jest Dogecoin? 

2022-02-16 / Tagi:

Czym jest Dogecoin? 

Czym jest Dogecoin? Od Bitcoin po Ethereum i Litecoin po Tether, w obiegu jest obecnie ponad 4000 kryptowalut – a wśród nich Dogecoin, który miał być czymś w rodzaju żartu. Obecnie ta cyfrowa waluta wydobywana jest w tempie 10 000 nowych monet na minutę i stała się pełnoprawnym dobrem inwestycyjnym. 

Czym jest Dogecoin? 

Nie każdy wie czym jest Dogecoin, ale pewnie większość kojarzy internetowy mem Doge – psa rasy Shiba Inu. A to właśnie na nim oparta jest ta kryptowaluta, która początkowo miała być czymś w rodzaju żartu. Powstała po to, by wyśmiewać Bitcoin i wszystko to, co jest związane z zakupem aktywów cyfrowych. Obecnie jego cena, choć daleka od poziomu Bitcoina, zalicza kolejne gwałtowne wzrosty. Jak do tego doszło? Pomimo swoich początków, jako próba wyśmiewania kryptowalut, Dogecoin wzbudził zainteresowanie inwestorów. Jest niezwykle popularny wśród traderów Robinhood, a zgłoszona łączna wartość wszystkich istniejących Dogecoinów wynosi około 19 miliardów dolarów (stan na luty 2022). 

Nie można pominąć także tego, że od kwietnia 2021roku Dogecoin stał się jedną z dziesięciu największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej – o łącznej wartości przekraczającej 50 miliardów dolarów (mimo tego, że każda pojedyncza moneta jest warta grosze). 

Jak zrozumieć, czym jest Dogecoin? 

Jednak, czym jest Dogecoin w praktyce? DOGE to kryptowaluta typu peer to peer o otwartym kodzie źródłowym. Jest uważana za altcoin i jak już wcześniej wspominaliśmy początkowo była traktowana, jako kryptowaluta memowa. Ale mimo tego, że ta cyfrowa waluta została stworzona, jako żart, blockchain Dogecoina ma swoje zalety. Jego podstawowa technologia wywodzi się z Litecoin. Do jego atutów możemy zaliczyć także to, że wykorzystuje algorytm szyfrowania, ma niską cenę i nieograniczoną podaż. 

Użytkownicy mogą kupować i sprzedawać Dogecoin na cyfrowych giełdach walut. Mogą zdecydować się na przechowywanie swoich Dogecoinów na giełdzie lub w portfelu Dogecoin. 

Inwestowanie w kontekście tego, czym jest Dogecoin 

Zatem czy DOGE to dobra inwestycja? Z pewnością warto rozważyć to w kontekście tego, czym jest Dogecoin. Ta cyfrowa waluta podobnie jak większość kryptowalut (nie wliczając stablecoinów), nie jest wspierany przez żadne aktywa ani przepływy pieniężne. Oznacza to, że jego cena zależy wyłącznie od tego, ile inni ludzie są skłonni za niego zapłacić. Stanowi to ostry kontrast z akcjami, gdzie długoterminowy wzrost cen jest napędzany przez wyniki działalności bazowej. Jednak nie oznacza to tego, że nie można zarabiać na handlu Dogecoin. Warto jednak wziąć pod uwagę, że DOGE pozostaje jednak wysoce niestabilną kryptowalutą i jest mało prawdopodobne to, by miał trwałą wartość w czasie. 

Źródło: investopedia.com; coinbase.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.