Czym jest Ripple XRP?

2022-02-21 / Tagi:

Czym jest Ripple XRP?

Czym jest Ripple XRP? To właśnie na tej natywnej kryptowalucie opiera się autorski algorytm konsensusu Ripple Consensus Ledger (RCL), nazwany w późniejszym czasie XRP Ledger (XRPL).  Ta otwarta i zdecentralizowana technologia blockchain pozwala rozliczać transakcje w 3-5 sekund, i to bez konieczności posiadania centralnego pośrednika. 

Czym jest XRP i system Ripple? 

Czym jest XRP? Wyjaśnianie tego zagadnienia warto zacząć od historii utworzenia systemu Ripple. Cała idea ujrzała światło dzienne w 2004 roku. To wówczas Ryan Fugger spróbował stworzyć pierwszy prototyp Ripple’a, jako zdecentralizowanego cyfrowego systemu monetarnego RipplePay, którego rolą było zapewnienie bezpiecznych rozwiązań płatniczych w ramach globalnej sieci. 

W 2012 roku projekt został przekazany Jedowi McCalebowi oraz Chrisowi Larsenowi, którzy wraz z Fuggerem założyli firmę technologiczną o nazwie OpenCoin. Od tego czasu rozwój Ripple skupił się na stworzeniu protokołu skoncentrowanego na rozwiązaniach płatniczych dla banków i innych instytucji finansowych. Dodajmy, że w 2013 roku firma przeistoczyła się w Ripple Labs w 2013 roku, by ostatecznie w 2015 roku zmienić swoją nazwę na Ripple. 

Czym jest XRP? 

Zatem czym jest XRP? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że XRP jest natywną kryptowalutą systemu Ripple. Jednak warto doprecyzować, że token XRP służy, jako pośredni mechanizm wymiany między dwiema walutami lub sieciami – jako rodzaj tymczasowego nominału warstwy rozliczeniowej. Jak już wcześniej wspominaliśmy system płatności Ripple jest przeznaczony głównie dla banków, jednak nie stoi to na przeszkodzie, by indywidualni inwestorzy spekulowali na temat ceny XRP. Co ciekawe kryptowaluta ta plasuje się wśród najcenniejszych tokenów opartych na blockchain pod względem kapitalizacji rynkowej. 

Warto też wspomnieć o tym, że wdrożony w 2012 roku algorytm konsensusu Ripple Consensus Ledger (RCL) zmienił swoją nazwę na XRP Ledger (XRPL). Działa on jako rozproszony system, który nie tylko przechowuje wszystkie informacje rozliczeniowe uczestników sieci, ale także zapewnia usługi wymiany między wieloma parami walut, i to w czasie rzeczywistym. 

Czym jest XRP w odniesieniu do Bitcoina? 

Nie sposób wyjaśniać, czym jest XRP nie wspominając o innych kryptowalutach. Bitcoin znany jest na świecie, jako pierwsza i największa kryptowaluta, Ethereum cieszy się popularnością z uwagi na  stworzenie platformy dla inteligentnych kontraktów, natomiast sieć Ripple możemy uznać, jako system wymiany walut, który koncentruje się na globalnych rozwiązaniach płatniczych, które służą bankom i innym instytucjom finansowym. Często można spotkać się z opinią, że XRP jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą po Bitcoinie. Czym jednak się różnią? Przede wszystkim mają różne metody weryfikacji transakcji – transakcje XRP są potwierdzane w ciągu kilku sekund i zazwyczaj odbywają się przy bardzo niskich kosztach. A co za tym idzie XRP zużywa znikome ilości energii w porównaniu z Bitcoinem. Co więcej, XRP i Bitcoin mają różne mechanizmy obiegu. 

Jednak mimo tego, że system Ripple osiąga lepsze wyniki niż sieć Bitcoin (ze względu na krótszy czas przetwarzania i niższe opłaty transakcyjne) to BTC jest bardziej rozpowszechniony i lepiej znany niż XRP, i właśnie to daje mu przewagę na rynku. 

Źródło: investopedia.com; academy.binance.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.