Kryptowaluty

aktualne kursy kryptowalut, aktualności, wiedza

BAZA WIEDZY

Czym jest Cardano?

2022-02-14 / Tagi:

Czym jest Cardano?

Czym jest Cardano? Ta szybko rozwijająca się sieć blockchain trzeciej generacji typu proof of stake została zaprojektowana, jako bardziej wydajna alternatywa dla sieci typu proof of work, która jest obecnie używana przez Bitcoin i Ethereum. Z projektem Cardano związana jest kryptowaluta ADA. 

Czym jest Cardano? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest Cardano. Ta jedna z największych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej została zaprojektowana, jako bardziej wydajna alternatywa dla sieci typu proof of work (PoW). Skalowalność, interoperacyjność i zrównoważony rozwój w sieciach PoW, takich jak Ethereum, są ograniczone przez obciążenie infrastruktury rosnącymi kosztami, zużyciem energii i długim czasem transakcji. Natomiast platforma Cardano działa na bazie protokołu konsensusu o nazwie Ouroboros. Został on stworzony przez Cardano w fazie początkowej i jest pierwszym protokołem typu proof of stake, który nie tylko okazał się bezpieczny, ale także, jako pierwszy jest rozwijany w oparciu o badania akademickie. 

Warto dodać, że podobnie jak natywną kryptowalutą łańcucha bloków Ethereum jest ETH, natywną kryptowalutą łańcucha bloków Cardano jest ADA. Można ją przechowywać w portfelu typu open source Daedalus lub Yoroi Wallet i AdaLite a także w portfelach sprzętowych typu cold storage, takich jak Ledger i Trezor za pośrednictwem Daedalus, Yoroi Wallet i AdaLite. 

Czym jest Cardano w praktyce? 

Wiedząc już, czym jest Cardano warto zapoznać się z tym jak działa. Jak już wcześniej wspominaliśmy celem projektu Cardano jest bycie najbardziej przyjazną dla środowiska platformą blockchain. Wykorzystuje ona unikalny mechanizm konsensusu Ouroboros – w przeciwieństwie do energochłonnego systemu proof of work używanego obecnie przez Bitcoin i Ethereum (Ethereum przechodzi również na system proof of stake poprzez aktualizację ETH2). 

Przypomnijmy, zatem czym jest system proof of work. Zdecentralizowane sieci kryptowalut muszą mieć pewność, że nikt nie wyda dwa razy tych samych pieniędzy bez centralnego organu, takiego jak Visa lub PayPal. Aby to osiągnąć, wykorzystują „mechanizm konsensusu”. Oryginalny mechanizm konsensusu kryptograficznego nazywany jest dowodem pracy i po raz pierwszy został spopularyzowany przez kopanie Bitcoinów. Niestety wymaga on ogromnej mocy obliczeniowej, którą wnoszą wirtualni „górnicy” z całego świata, rywalizując o to kto jako pierwszy rozwiąże czasochłonną zagadkę matematyczną i zostanie nagrodzony ustaloną z góry ilością kryptowalut. 

W takim razie, czym jest protokół typu proof of stake? Zamiast korzystać z sieci górników ścigających się w celu rozwiązania zagadki, algorytm proof of stake zakłada, że użytkownik w sieci może wydobywać lub weryfikować transakcje blokowe w zależności od tego, jak dużo monet posiada. Oznacza to, że im więcej coinów posiada górnik, tym ma większą moc wydobywczą. 

Nie każdy też wie, że blockchain Cardano jest podzielony na dwie oddzielne warstwy: warstwę rozliczeniową Cardano (CSL) i warstwę obliczeniową Cardano (CCL). I właśnie taki podział łańcucha bloków ma pomóc sieci Cardano w przetwarzaniu nawet miliona transakcji na sekundę. 

Czym jest Cardano – natywne tokeny Cardano 

Nie sposób wyjaśniać, czym jest Cardano nie wspominając o natywnych tokenach Cardano. W ubiegłym roku blockchain Cardano wprowadził możliwość tworzenia tokenów natywnych. Podobnie jak tokeny Ethereum, które mogą obejmować takie rzeczy jak NFT lub stablecoiny, natywne aktywa Cardano mogą być tworzone i dystrybuowane w łańcuchu bloków i mogą wchodzić w interakcje z inteligentnymi kontraktami. Jednak w przeciwieństwie do tokenów opartych na Ethereum, natywne tokeny Cardano nie są tworzone za pomocą inteligentnej umowy. Zamiast tego działają na tej samej architekturze, co sama kryptowaluta ADA. 

Źródło: coinbase.com; academy.binance.com 

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

LocalCryptos
LocalCryptos

LocalCryptos jest giełdą, na której można kupić i sprzedać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.