Chcesz zostać walidatorem Ethereum? Musisz poczekać 45 dni 

2023-06-06 / Tagi:

Chcesz zostać walidatorem Ethereum? Musisz poczekać 45 dni 

W tym roku sieć Ethereum oficjalnie przeszła na algorytm konsensusu Proof-of-Stake, pozostawiając za sobą mechanizm Proof-of-Work. Długo oczekiwana aktualizacja The Merge sprawiła, że nie ma już górników Ethereum – teraz sieć zabezpieczają walidatorzy. Okazuje się jednak, że by zostać jednym z nich należy poczekać aż 45 dni. 

Jak aktualizacja The Merge wpłynęła na sieć Ethereum? 

Na początku warto przypomnieć, że w 2023 roku sieć Ethereum oficjalnie przeszła z mechanizmu Proof-of-Work na algorytm konsensusu Proof-of-Stake. Wśród wielu następstw, jakie aktualizacja The Merge wywarła na protokół możemy wymienić także to, że nie ma już górników Ethereum. Teraz sieć zabezpieczają walidatorzy, a droga do tego, by zostać jednym z nich została ogromnie uproszczona – wystarczy wpłacić 32 ETH do kontraktu stakingowego i uruchomić odpowiednie oprogramowanie. 

Okazuje się jednak, że do walidatorów ustawia się spora kolejka – co oznacza, że trzeba trochę poczekać na to, by stać się jednym z nich. 

Długa kolejka walidatorów 

Statystyki pokazują, że osoby, które mają wolne ETH i chcą zainwestować w zabezpieczenie sieci, a tym samym zdobyć nagrody za to ważne zadanie, muszą uzbroić się w cierpliwość. Wygląda na to, że bycie walidatorem Ethereum jest czymś tak popularnym, że kolejka wciąż rośnie. Dane z platformy WenMerge wskazują, że obecnie na wejście do sieci czeka 92 536 walidatorów. W praktyce oznacza to, że zostanie jednym z nich zajmuje około 45 dni. 

Konkurencja jest duża i wiele przemawia za tym, że praktycznie nikt nie chce opuścić swojego miejsca. Kolejka wyjściowa składa się obecnie tylko z 4 walidatorów. 

Celsius powodem długiego oczekiwania 

Jednym z powodów, dla których kolejka jest tak rozciągnięta są ruchy rynkowe walczącej o przetrwanie platformy Celsius. Według Arkham Intelligence, w ciągu ostatnich kilku dni Celsius Network przeniósł ETH o wartości około 600 milionów dolarów do kontraktu stakingowego i kurs ten nie wykazuje oznak spowolnienia. 

Przy obecnych cenach powyższe dane składają się z około 316 000 ETH dodanych do kolejki wejścia walidatora. 

Przypomnijmy, że w kwietniu portal CryptoPotato informował, że znane amerykańskie giełdy kryptowalut – Coinbase i Gemini – dołączyły do przetargu na aktywa pożyczkodawcy. Właśnie te wiodące platformy kryptowalut są częścią dwóch konsorcjów, które licytowały aktywa zbankrutowanego pożyczkodawcy Celsius Network na aukcji, która odbywała się 25 kwietnia 2023 roku. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.