Aktualizacja Uniswap v4 – nowości 

2023-06-16 / Tagi:

Aktualizacja Uniswap v4 – nowości 

Wiodący protokół zdecentralizowanej wymiany (DEX) Uniswap ogłosił we wtorek aktualizację do wersji Uniswap v4, wprowadzając do protokołu wiele nowych funkcji. Wdrożone rozwiązania zawierają „haki”, które znacznie zwiększają możliwości dostosowywania puli płynności. 

Uniswap v4 – nowe funkcjonalności 

Wiodący protokół zdecentralizowanej wymiany (DEX) Uniswap ogłosił we wtorek aktualizację do wersji Uniswap v4. Uniswap Labs poinformowało wówczas, że podstawową innowacją, która została wdrożona jest włączenie „haków”, opisanych jako „kontrakty, które działają w różnych punktach cyklu życia akcji puli”. 

Przypominamy, że w Uniswap każda pula płynności ma cykl życia, podczas którego tworzony jest domyślny poziom opłat, dodawana i usuwana jest płynność, a użytkownicy wymieniają tokeny. Nowe funkcjonalności pozwalają na bardziej konfigurowalną płynność w puli. Robią to poprzez określenie kodu do podjęcia działań w określonych punktach cyklu życia, takich jak przed lub po zmianie pozycji swap lub LP. W Uniswap v3 cykle życia były „połączone i wykonywane w bardzo ścisłej kolejności”. 

Nowe możliwości dla użytkowników 

Możliwości, jakie stwarza obecna aktualizacja są liczne. Uniswap zapowiedziało także, że w najbliższym czasie planuje eksperymentować z „średnim ważonym w czasie animatorem rynku” (TWAMM), który pozwala użytkownikom rozłożyć zlecenie kupna na długi okres czasu. Rozwiązanie to jest podobne do automatycznego uśredniania kosztów w dolarach – strategii inwestycyjnej polegającej na rozłożeniu inwestycji w kryptowaluty w czasie w celu obrony przed tymczasową zmiennością. 

Deweloperzy mogą wprowadzać innowacje oprócz płynności i bezpieczeństwa protokołu Uniswap, aby tworzyć dostosowane pule AMM za pomocą haków, które integrują się z inteligentnymi kontraktami v4 – możemy przeczytać w komunikacie opublikowanym przez Uniswap.  

Niebo jest granicą? 

Z opublikowanych informacji wynika, że inne wprowadzone funkcje obejmują między innymi opłaty dynamiczne, zlecenia z limitem w łańcuchu i deponowanie płynności poza zakresem (w protokołach pożyczkowych). 

– Ale tak naprawdę, niebo jest granicą(…) Ponieważ każda pula jest teraz definiowana przez coś więcej niż tylko tokeny i poziom opłat, zobaczymy pule we wszystkich kolorach, kształtach i rozmiarach – napisano w komunikacie. 

Uniswap dostarczył już zestaw przykładowych kontraktów przechwytujących, aby pomóc programistom zrozumieć strukturę przechwytywania i udostępnił wczesną implementację swojego kodu. Co więcej, koszt utworzenia puli na Uniswap v4 ma zostać zmniejszony o 99%, ponieważ wszystkie pule działają w ramach jednej umowy. 

Warto dodać, że w kwietniu Uniswap oficjalnie przekroczył 1,5 biliona dolarów wolumenu obrotu. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.