2022-04-14 / Tagi:
Spis treści:
Na czym polega staking? Jak działa ta metoda na generowanie pasywnego dochodu? Dla wielu z nas wiedza o tym, że staking jest sposobem na zarabianie nagród za posiadanie pewnych kryptowalut, jest kluczową informacją. Ale warto jest, chociaż częściowo zrozumieć zasady i powody jego funkcjonowania.
Czym właściwie jest staking? Jak działa i na jakich zasadach funkcjonuje? W dużym skrócie można powiedzieć, że staking to proces delegowania lub blokowania zasobów kryptowalut w celu zdobycia nagród. Jest to sposób na zarabianie pasywnego dochodu za pomocą kryptowalut, które działają na blockchainach typu Proof of Stake. Największym aktywowaniem kryptograficznym, który obsługuje staking, jest Eter, który jest natywnym tokenem sieci Ethereum. Proces ten obsługują także inne popularne kryptowaluty, takie jak Solana czy Cardano.
Ale czy staking różni się od kopania kryptowalut? Przede wszystkim jest to bardziej energooszczędna alternatywa dla oryginalnego modelu Proof of Work. Dowód pracy wymaga, bowiem urządzeń górniczych wykorzystujących moc obliczeniową do rozwiązywania równań matematycznych.
Terminologia związana z rynkiem kryptowalut jest dosyć bogata, ale to czym jest staking, jak działa i w jaki sposób można na nim zarabiać można wyjaśnić w dosyć prosty sposób. Zacznijmy od tego, że blockchainy Proof of Work polegają na kopaniu w celu dodania nowych bloków do blockchainu. Natomiast łańcuchy Proof of Stake produkują i sprawdzają nowe bloki poprzez proces stakingu. Staking dotyczy walidatorów, którzy zamykają swoje monety, aby mogli być losowo wybierani przez protokół w określonych odstępach czasu w celu utworzenia bloku. Zwykle uczestnicy, którzy stawiają większe kwoty, mają większą szansę na zostanie wybranym na następnego walidatora bloku.
Umożliwia to wytwarzanie bloków bez polegania na specjalistycznym sprzęcie wydobywczym, takim jak ASIC. Podczas gdy wydobycie ASIC wymaga znacznych inwestycji w sprzęt, staking wymaga bezpośredniej inwestycji w samą kryptowalutę. Zamiast walczyć o kolejny blok pracami obliczeniowymi, walidatory PoS są wybierane na podstawie liczby stakowanych monet. Co ważne, „stake” (przechowywanie monet) zachęca walidatorów do utrzymania bezpieczeństwa sieci. Jeśli tego nie zrobią, ich wszystkie fundusze mogą być zagrożone.
Podczas gdy każdy blockchain PoS ma swoją konkretną walutę stakingu, niektóre sieci stosują system dwóch tokenów, w którym nagrody są wypłacane w innym tokenie. W praktyce staking oznacza po prostu przechowywanie funduszy w odpowiednim portfelu. Umożliwia to zasadniczo każdemu wykonywanie różnych funkcji sieciowych w zamian za nagrody.
Jak obliczane są nagrody za staking? Jak działa system ich przyznawania? Niestety każda sieć blockchain może wykorzystywać inny sposób obliczania nagród.
Niektóre są dostosowywane block by block, biorąc pod uwagę wiele różnych czynników, między innymi takich jak to:
W przypadku niektórych innych sieci nagrody za staking są ustalane, jako stały procent. Nagrody te są przekazywane walidatorom jako rodzaj rekompensaty za inflację. Inflacja zachęca użytkowników do wydawania monet zamiast ich przechowywania, co może zwiększyć ich wykorzystanie jako kryptowaluty. Dzięki temu modelowi walidatorzy mogą dokładnie obliczyć, jakiej nagrody za staking mogą się spodziewać.
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.