Czym jest NFT?

2022-02-23 / Tagi:

Czym jest NFT?

Jak wyjaśnić, czym jest NFT? Non-Fungible Token to niewymienne tokeny, które stanowią wyjątkowe zasoby cyfrowe. Mogą przybierać formę wszystkiego – od memów po kamienie. Co istotne, każdy token NFT ma unikalną wartość, i nie jest równy innemu tokenowi NFT. 

Czym jest NFT? 

Jak wyjaśnić, czym jest NFT? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że NFT to unikalne tokeny kryptograficzne, które istnieją w łańcuchu bloków i nie można ich replikować. W praktyce oznacza to, że NFT przekształcają np. cyfrowe dzieła sztuki i inne przedmioty kolekcjonerskie w jedyne w swoim rodzaju, weryfikowalne aktywa, którymi można w łatwy sposób handlować na blockchain. Mimo tego, że brzmi to nieco abstrakcyjnie, jednak korzyści dla wielu artystów, muzyków, wpływowych osób i tym podobnych są ogromne. Okazuje się, że inwestorzy wydają duże pieniądze na to, by posiadać wersje cyfrowych obrazów NFT. Na przykład pierwszy tweet Jacka Dorseya (współzałożyciela i dawnego dyrektora generalnego serwisu internetowego Twitter) sprzedał się za 2,9 mln dolarów, z kolei klip wideo z wsadem LeBrona Jamesa sprzedał się za ponad 200 000 dolarów, a dziesięcioletni GIF „Nyan Cat” kosztował 600 000 dolarów . 

Czym jest NFT w praktyce? 

Czym jest NFT i jak działa w praktyce? Niewymienne tokeny lub NFT to fragmenty treści cyfrowych powiązanych z blockchainem – cyfrową bazą danych, na której opierają się kryptowaluty, takie jak Bitcoin czy Ethereum. W przeciwieństwie do NFT aktywa te są zamienne, co oznacza, że ​​można je kupić lub wymienić na inny identyczny o tej samej wartości, podobnie jak banknot dolarowy. Pamiętajmy o tym, że transakcje NFT są unikalne i nie są wzajemnie wymienne, co oznacza, że ​​nie ma dwóch takich samych transakcji NFT. W efekcie tego tworzą niedobór wśród innych nieskończenie dostępnych zasobów – a na dowód tego istnieje certyfikat autentyczności. NFT są zazwyczaj wykorzystywane do zakupu lub sprzedaży cyfrowych dzieł sztuki. Mogą one przybierać formę GIF-ów, tweetów, wirtualnych kart kolekcjonerskich, obrazów obiektów fizycznych, skórek do gier wideo czy wirtualnych nieruchomości. 

Warto podkreślić, że podobnie jak Bitcoin, transakcje NFT zawierają również dane dotyczące własności w celu łatwej identyfikacji i transferu między posiadaczami tokenów. Właściciele mogą również dodawać metadane lub atrybuty dotyczące zasobu w NFT. 

Wiedza, czym jest NFT ułatwia jego zakup 

Wiedza na temat tego, czym jest NFT i jak działa, ułatwia zakup tokenów. Tym bardziej, że w zasadzie każdy obraz cyfrowy można kupić, jako NFT. Pamiętajmy o tym, by przy zakupie wziąć pod uwagę kilka rzeczy, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia. W pierwszym kroku warto zdecydować z jakiego rynku kupować, jaki rodzaj portfela cyfrowego jest wymagany do jego przechowywania i jakiego rodzaju kryptowaluty będziemy potrzebować, by sfinalizować sprzedaż. Do popularniejszych rynków NFT należy OpenSea, Mintable, Nifty Gateway czy Rarible. Istnieją również niszowe rynki dla bardziej specyficznych rodzajów NFT, takich jak NBA Top Shot.  

Jednak niezwykle ważne jest to, by uważać na opłaty. Wynika to z tego, że niektóre platformy handlowe pobierają opłatę gazową (tzw. gas fee), czyli opłatę za energię wymaganą do zakończenia transakcji w łańcuchu blokowym. Z kolei inne opłaty mogą obejmować np. koszty konwersji dolarów na Ethereum (walutę najczęściej używaną do kupowania NFT). 

Źródło: investopedia.com; edition.cnn.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.