Czym jest SUI? Jak działa staking SUI?

2023-11-20 / Tagi:

Czym jest SUI? Jak działa staking SUI?

Czym jest SUI? Jak działa staking SUI? Sui to sieć blockchain warstwy 1 i platforma smart kontraktów, która umożliwia szybkie, tanie i bezpieczne transfery. Jej natywną walutą jest token SUI, który posiada ograniczoną podaż ustaloną na 10 mld. 

Czym jest SUI? Jak działa staking SUI? 

Czesz wiedzieć, czym jest SUI? Jak działa staking SUI? Jesteś w dobrym miejscu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że Sui to zdecentralizowany łańcuch bloków warstwy 1, który oferuje dużą prędkość transakcji przy niskich kosztach. Ten niewymagający uprawnień łańcuch bloków został zaprojektowany do obsługi szerokiej gamy aplikacji i zapewnia podstawową infrastrukturę dla systemu walidacji i transakcji, podobnie jak sieci Ethereum lub Bitcoin. Jednak tym, co odróżnia Sui od innych L1, jest skupienie się na natychmiastowej finalizacji, zmniejszonych opóźnieniach i zwiększonej szybkości transakcji. Co istotne, sieć ma na celu zwiększenie swojej skalowalności bez uszczerbku dla bezpieczeństwa, wykorzystując kombinację natywnego języka programowania Move, równoległego przetwarzania i delegowanego mechanizmu konsensusu typu „proof-of-stake”. Warto dodać, że współtwórca Sui, firma Mysten Labs, została założona przez byłych pracowników Meta, którzy pracowali wcześniej nad projektem blockchain Diem (znanym pod nazwą Libra). Właśnie w ramach tego projektu opracowano nowe technologie, np. Move, nowy język programowania smart kontraktów, oraz wysokosprawne silniki puli pamięci i konsensusu pod nazwą Narwhal i Bullshark. 

Token SUI – czym jest i jak działa staking SUI? 

Wyjaśniliśmy już, czym jest Sui. Zatem jak działa staking SUI? Przypomnijmy, że natywną monetą blockchainu jest token SUI. Sieć pozwala użytkownikom stawiać lub przekazywać swoje tokeny określonym walidatorom w sieci. Mechanizm stojący za obstawianiem zapewnia użytkownikom nagrody, ale wykorzystuje także model ekonomiczny, aby zachęcić weryfikatorów do zapewniania najwyższej wydajności. Walidatory stanowią szkielet sieci, dzięki czemu rozproszona księga, jaką jest blockchain, pozostaje bezpieczna pomimo jego zdecentralizowanego charakteru. Przetwarzają transakcje, przechowują dane i osiągają konsensus w celu weryfikacji wszystkich działań w sieci. Jako system niewymagający uprawnień, każdy może skonfigurować walidator. Jednak na początek potrzebny jest do tego nie tylko solidny sprzęt, ale także stawka wynosząca co najmniej 30 milionów tokenów SUI. Indywidualni walidatorzy mogą wystawić większość tej stawki, ale mogą również zaakceptować stawki użytkowników. Jak wspominaliśmy, Sui korzysta z delegowanego dowodu stawki w celu zabezpieczenia i obsługi sieci. Model ten umożliwia posiadaczom tokenów postawienie swojego SUI w walidatorze, zapobiegając ich przeniesieniu lub sprzedaży do czasu, gdy nie zostaną postawione. Wielkość stawki jest równa jego sile głosu w sieci, a co za tym idzie im większa stawka, tym większy wpływ ma walidator na operacje sieciowe. W zamian za przetwarzanie transakcji i osiąganie konsensusu, walidatorzy otrzymują nagrody zależne od wysokości pobranych opłat za gaz. Najbardziej efektywni walidatorzy przetwarzają więcej transakcji, ogólnie promując bardziej wydajną sieć i zdobywając większe nagrody za swoje stawki. 

Czym jest Sui? Jak działa staking SUI? 

Świadomość tego, czym jest SUI i jak działa staking SUI pozwala użytkownikom odgrywać aktywną rolę we wspieraniu sieci. Dlaczego? Kiedy użytkownik doda swój SUI do stawki konkretnego walidatora, pomaga mu działać i zdobywać procent nagród w oparciu o jego stawkę. Jednak oprócz zdobywania nagród użytkownicy wzmacniają model motywacyjny walidatora. Jeśli użytkownik postawi SUI na słabo działający walidator i zdobędzie minimalne nagrody, może z niego wycofać stawkę w następnej epoce, czyli po około 24 godzinach działania sieci. Walidatorzy widząc, jak zmniejsza się udział ich użytkowników, będą zmotywowani do naprawienia problemów z wydajnością lub całkowitej utraty statusu. Z kolei dobrze radzący sobie walidatorzy zarabiają więcej dla swoich postawionych użytkowników, zachęcając ich do zwiększania swoich stawek. Niewątpliwie staking SUI i nagrody składowe to jeden z aspektów systemu, który umożliwia użytkownikom bezpośrednie uczestnictwo w sieci. 

Źródło: blog.sui.io; academy.binance.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.