Czym jest Ravencoin (RVN)?

2022-06-29 / Tagi:

Czym jest Ravencoin (RVN)?

Witamy was w kolejnym artykule z serii o mniej znanych kryptowalutach. Dzisiaj zapoznamy się z Ravencoinem, kryptowalutą której nazwa wzięła się ze słynnego serialu Game of Thrones. A więc czym jest Ravencoin (RVN)? Jest to sieć typu P2P (peer-to-peer) zbudowana na forku kodu źródłowego Bitcoina. Jego premiera została ogłoszona 31. października 2017 roku, a do użytku sieć została udostępniona 3. Stycznia 2018. Premiera odbyła się w formie tak zwanego ”fair launch”. Z tą siecią powiązana jest kryptowaluta RVN oraz opiera się ona na konsensusie PoW (Proof-of-Work).

Jak działa Ravencoin?

Gdy chcemy zapoznać się z nowym projektem, jedną z pierwszych rzeczy, które sprawdzamy jest jego użyteczność. Ravencoin (RVN) służy do tokenizacji fizycznych przedmiotów oraz do tworzenia nowych tokenów. Przy tworzeniu tokena na sieci Ravencoin, twórcy mogą przeprowadzić jego ICO jak i STO. Opłata za stworzenie nowego tokena na tej sieci wynosi 500 RVN. Posiadając RVN możemy także liczyć na różnego rodzaju nagrody jak i niespotykane w świecie kryptowalut dywidendy! Posiadanymi tokenami możemy również wziąć udział w głosowaniu społeczności. 

Ravencoin jako Proof-of-Work

Ravencoin jest oparty na konsensusie Proof-of-Work co oznacza, że tą kryptowalutę możemy wykopać, podobnie do Bitcoina czy Ethereum. Górnicy poprzez pracę włożoną w wydobywanie tej kryptowaluty odpowiadają za jej stabilność. Kopanie odbywa się za pomocą algorytmu KAWPOW, dzięki czemu niemożliwe jest jego kopanie układami ASIC oraz centralizacja sieci. Czas kopania bloku w porównaniu do Bitcoina jest zmniejszony do 1 minuty, nagroda za wydobyty blok wynosi 5000 RVN, a maksymalna podaż wynosi 21 bilionów tokenów. Kopanie Ravencoin jest niezmiernie proste. W przypadku posiadania odpowiedniego GPU jesteśmy w stanie podłączyć się pod istniejący Pool i wspomóc go swoją mocą za co otrzymamy nagrodę proporcjonalną do pracy włożonej w wydobyty blok. Do tego wystarczy pobrać odpowiedni program do miningu, ustawić na wydobywanie w odpowiednim Poolu oraz uruchomić wydobycie. Musimy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku Bitcoina wydobycie Ravencoina podlega halvingowi, czyli co jakiś czas nagroda za wydobycie bloku zmniejsza się o połowę.

Token Ravencoin (RVN)

Jak mogliśmy przeczytać w poprzednim akapicie Ravencoin ma ograniczoną podaż do 21 bilionów tokenów. Aktualnie zostało wydobytych około 50% możliwych tokenów. Ravencoin, na dzień pisania artykułu plasuje się na 107. miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. W ciągu ostatnich 24 godzin handel tą kryptowalutą był na poziomie ponad 20 milionów dolarów. Cena na dzień 27-06-2022 wynosi około 0,02560 USD. Token ten swoje ATH (All Time High) osiągnął 20. lutego 2021 roku i wynosiło ono 0,2854 USD. ATL (All Time Low) z kolei osiągnięte zostało 13. marca i wynosiło ono 0,008794 USD. Aktualnie cena znajduje się na poziomie, który został już parę razy osiągnięty, jednak za każdym razem z tego poziomu odnotowywał on wzrostu dające inwestorom osiągnąć zyski. 

Bezpieczeństwo w sieci Ravencoin

Sieć Ravencoin jest zabezpieczona protokołem KAWPOW, który zastąpił protokoły X16r oraz X16RV2. Jednym z najciekawszych rzeczy w tym protokole jest niemożność używania układów scalonych ASIC do miningu. Dzięki tej funkcji oraz dzięki w użycie zasad fair launch, sieć ta zapewniła sobie ogromne bezpieczeństwo pod względem przejęcia ponad 50% zasobów co uniemożliwia przejęcie nad nią kontroli. W historii Ravencoina miał jednak miejsce jeden atak hackerski, dzięki któremu Hackerzy wytworzyli od razu 315 milionów tokenów. Atak ten nie wpłynął jednak w żaden sposób na użytkowników co pokazuje jej bezpieczeństwo dla społeczności.

Podsumowanie

Podsumowując, Ravencoin jest siecią opartą na konsensusie Proof-of-Work oraz posiada natywny token o tej samej nazwie ze skrótem RVN. Oznacza to, że możemy wydobywać ten token tylko i wyłącznie za pomocą GPU a nie ASIC. Dzieje się tak z powodu zastosowania protokołu KAWPOW, który uniemożliwia stosowanie układów scalonych. Token znajduje się tuż za pierwszą setką największych projektów, jednak może on mieć duży potencjał w przyszłości. 

Źródła: coinmarketcap.com, fxmag.pl

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.