Czym jest Litecoin?

2022-02-16 / Tagi:

Czym jest Litecoin?

Czym jest LTC? Litecoin to kryptowaluta typu peer to peer, która została założona przez Charliego Lee (byłego pracownika Google) w 2011 roku. Ma wiele podobieństw do Bitcoina i jest oparta na jego oryginalnym kodzie źródłowym. 

Czym jest LTC? 

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest LTC. Litecoin to alternatywna kryptowaluta, która została stworzona w październiku 2011 roku przez Charlesa „Charlie” Lee, byłego inżyniera Google. Litecoin został opracowany w oparciu o kody open-source Bitcoina – jednak z kilkoma modyfikacjami. Podobnie jak Bitcoin, Litecoin opiera się na globalnej sieci płatniczej o otwartym kodzie źródłowym, która nie jest kontrolowana przez żaden organ centralny. Litecoin różni się od Bitcoina w takich aspektach, jak szybsze generowanie bloków czy wykorzystanie „Scryptu”, jako dowodu pracy. Warto dodać, że LTC uważany za jeden z pierwszych altcoinów, wywodzących się z oryginalnego kodu open-source Bitcoina. 

Czym jest LTC w praktyce? 

Zrozumienie tego, czym jest LTC ułatwi wejście do świata kryptowalut. Podobnie jak inne kryptowaluty, Litecoin jest tworzony w efekcie skomplikowanej procedury zwanej kopaniem, która opiera się na przetwarzaniu listy transakcji Litecoin. Podobnie jak Bitcoin, maksymalna liczba LTC jest stała. W obiegu nigdy nie będzie więcej niż 84 miliony Litecoinów. A co 2,5 minuty sieć Litecoin generuje nowy blok - wpis do księgi ostatnich transakcji Litecoin na całym świecie. Blok jest weryfikowany przez oprogramowanie górnicze i udostępniany każdemu uczestnikowi systemu (tzw. górnikowi), który chce go zobaczyć. Gdy górnik to zweryfikuje, następny blok wchodzi do łańcucha (który jest zapisem każdej transakcji Litecoin, jaką kiedykolwiek dokonano). 

Wydobywanie Litecoinów to także dodatkowa motywacja. Pierwszy górnik, który pomyślnie zweryfikuje blok, zostaje nagrodzony 12,5 Litecoinami. Jednak podobnie, jak w przypadku Bitcoina, liczba Litecoinów przyznawanych za takie zadanie zmniejsza się z czasem. W sierpniu 2019 r. został zmniejszony o połowę, a dzielenie o połowę będzie kontynuowane w regularnych odstępach czasu, aż do wydobycia 84 000 000. Litecoina. Szacuje się, że dojdzie do tego około 2142 roku. 

Czym jest LTC w kontekście Bitcoina? 

Warto jeszcze wiedzieć, czym jest LTC w odniesieniu do Bitcoina. Jak już wcześniej wspominaliśmy istnieje kilka podobieństw między Bitcoinem a Litecoinem, ale są też różnice. Obejmują one między innymi: 

  • Szybkość transakcji – Litecoin wymaga bardziej zaawansowanej technologii do wydobycia niż Bitcoin, bloki są w rzeczywistości generowane do czterech razy szybciej. Litecoin przetwarza również transakcje finansowe o wiele szybciej, a także może przetwarzać większą ich liczbę w tym samym okresie. 
  • Liczba monet – zarówno Bitcoin, jak i Litecoin mają w obiegu skończoną liczbę monet. 
  • Kapitalizacja rynkowa – Litecoin ma znacznie mniejszą kapitalizację rynkową niż Bitcoin, ale wciąż jest jedną z najczęściej sprzedawanych kryptowalut. 
  • Algorytmy – górnicy muszą pomyślnie rozwiązywać funkcje skrótu, aby dodać nowe bloki kryptowaluty do łańcucha bloków. Litecoin i Bitcoin używają różnych algorytmów kopania, przy czym Scrypt jest funkcją skrótu używaną dla Litecoin, a SHA-256 funkcją skrótu używaną dla Bitcoina. 

 Źródło: investopedia.com; cmcmarkets.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.