Czym jest Harmony (ONE)?

2022-06-29 / Tagi:

Czym jest Harmony (ONE)?

Czym jest Harmony (ONE)? Jest to sieć blockchain oparta na konsensusie FBFT (Fast Byzantie Fault Tolerance). Dzięki niemu możemy korzystać z bardzo szybkiej, skalowalnej i bezpiecznej sieci jaką jest Harmony. W tej sieci używany jest także sharding oraz stakowanie tokenów co zapewnia jej ciągłość oraz stabilność. Z siecią Harmony powiązany jest jej natywny token o nazwie ONE. Projekt miał swoją premierę za pośrednictwem Binance Launchpad w dniu 28-05-2022 i zakończył się dużym sukcesem.

Jak działa Harmony (ONE)?

Celem Harmony jest zapewnienie użytkownikom zdecentralizowanej sieci przy zachowaniu wysokiej skalowalności. Sieć jest bardzo dobrze zabezpieczona poprzez zastosowania w niej shardingu, oraz dzięki tej funkcji jest jednym z najwydajniejszych protokołów, które jej używają. Jako iż sieć ta polega na konsensusie Proof-of-Stake mamy możliwość stakowania swoich tokenów w celu przekazania ich do Validatorów, którzy akceptują transakcje na niej wykonywane. Opłaty za transakcje również są bardzo niskie i według oficjalnej strony harmony.one wynoszą one 0,0001 USD.

Bezpieczeństwo w Harmony

Sieć Harmony zapewnia swoim użytkownikom duże bezpieczeństwo przez używanie nowatorskiego konsensusu FBFT (Fast Byzantie Fault Tolerance). Dzięki niemu akceptowanie bloków na łańcuchu odbywa się w czasie dwóch sekund, co przy bardzo niskich opłatach transakcyjnych czyni tą sieć bardzo opłacalną. Jednak na czym konkretnie polega FBFT? Jest to proces akceptowania bloków, który składa się z dwóch faz – pierwszą jest faza przygotowawcza, a drugą faza zatwierdzania. Proces ten jest bardzo przyspieszony, gdyż zamiast każdy z Validatorów sprawdzać swoje poświadczenia nawzajem, wybrany jest lider, który weryfikuje wszystkie poświadczenia. Na poniższym obrazie, przedstawiony opis przetwarzania bloków:

(źródło: https://harmony.one/whitepaper.pdf)

Kolejną ważną funkcją w bezpieczeństwie Harmony jest sharding. Polega on na Proof-of-Stake, natomiast działa on w sposób następujący – stworzony jest Shard Chain 0 nazywany Beacon Chain, który odpowiada za identyfikację sieci. Natomiast pozostałe Shard Chainy przechowują osobne łańcuchy bloków oraz przetwarzają transakcje. Zabezpieczone są one również przed problemami ze stakingiem co chroni sieć przed przerwami w jej działaniu.

Dlaczego Harmony?

Gdy już znamy podstawy sieci, należy zadać sobie pytanie czy i dlaczego warto zainteresować się danym projektem? Jeśli chodzi o pytanie czy warto to już kwestia indywidualna to plusy projektu z pewnością możemy wam przedstawić. Otóż, Harmony była jedną z pierwszych sieci, które rozwiązywały problem skalowalności. Czas 2 sekund na transakcje jest z pewnością imponujący. Na blockchainie Harmony powstają także Dapps. Deweloperzy stworzyli z pewnością kilka projektów, którymi Harmony wręcz chwali się na swojej stronie internetowej. Jednym z takich projektów jest Defi Kingdoms. Jest to gra typu MMORPG zbudowana na blockchaine Harmony, w której używamy NFT oraz natywnych tokenów sieci Harmony, czyli ONE. Kolejnym projektem jest HermesDefi, który jest aplikacją typu DEX (decentralized exchange).  

Token ONE

Na dzień pisania artykułu token ONE znajduje się na 115 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej z wynikiem ponad 253 mln dolarów. Cena na dzień 28-06-2022 wynosi 0,02076 USD. Token ten nie posiada maksymalnej podaży jednak jest poddawany spalaniu. 24h volumen handlu jest na poziomie ponad 51,5 mln USD. ATH (All Time High) token ten osiągnął 26-10-2021 roku z wynikiem 0,3798 USD, natomiast ATL (All Time Low) osiągnął w dniu 13-03-2020 i wynosiło ono 0,001257 USD.

Podsumowanie

Podsumowując, Harmony jest projektem, który jest na rynku już od ponad 3 lat. Jest to sieć, która oferuje dużą skalowalność i bezpieczeństwo dla użytkowników. Oferuje także wiele możliwości dla deweloperów w tworzeniu Dapps. Jest to niewątpliwie projekt, który warto śledzić.

Źródła: harmony.one, coinmarketcap.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.