Czym jest Cyfrowy Yuan czyli chińska waluta cyfrowa CBDC

2022-05-06 / Tagi: cbdc

Czym jest Cyfrowy Yuan czyli chińska waluta cyfrowa CBDC

Coraz częściej w mediach możemy przeczytać o pracach nad CBDC czyli nad cyfrową walutą banku centralnego. Niedawno Chiny udostępniły wirtualny portfel do swojej CBDC. Cyfrowy Yuan cieszy się tam sporą popularnością pomimo tego, iż jeszcze nie jest ogólnodostępny.

Prace nad chińskim CBDC

Już od kilku lat Chiny informują nas o pracach nad swoją własną cyfrową walutą. Już 2 lata temu przeprowadzano testy w niektórych miejscowościach udostępniając dla mieszkańców pewną pulę cyfrowych Yuanów. Jest to z pewnością duży krok naprzód jeśli chodzi o rozwój Banków Centralnych oraz może być to duże ułatwienie dla użytkowników internetu, którzy robią za jego pośrednictwem zakupy. Jaka jednak może być ciemna strona CBDC?

Ciemna strona CBDC

Co jednak może nie być na korzyść obywateli państw, w których taka waluta miałaby być wprowadzana. Jak pokazuje przykład Chin istnieje możliwość sytuacji gdzie będziemy zmuszeni wydać pieniądze, ponieważ rządzący stwierdzą, iż określona ilość pieniędzy posiadanych w cyfrowej walucie będzie posiadało „datę ważności”. Na pewno nikt z nas nie chciałby być zmuszonym do wydawania pieniędzy kiedy nie potrzebujemy tego robić. Co jednak jeszcze może być zagrożeniem w cyfrowej walucie CBDC? Dużym problemem może być wyparcie fizycznej gotówki. Ograniczyłoby to a wręcz uniemożliwiłoby wymianę gotówki bez wiedzy rządzących. Największym plusem posiadania gotówki jest jej anonimowość. Nikt bowiem nie jest w stanie powiedzieć ile pieniędzy posiadamy fizycznie. Gdyby jednak CBDC wyparło gotówkę uniemożliwiłoby nam to wykonywanie anonimowych transakcji jak na przykład pożyczenie pieniędzy znajomemu w gotówce. 

Krok naprzód czy wstecz?

Po analizowaniu wszystkich plusów oraz minusów wprowadzania centralnych walut cyfrowych ciężko jest jednak stwierdzić do czego może to prowadzić. Jeżeli miałoby to oznaczać wyparcie klasycznej gotówki byłby to na pewno technologiczny krok naprzód jednak ogromny krok wstecz odnośnie anonimowości. Chiny jako prekursor tej technologii na pewno będą musiały się mierzyć z tymi wszystkimi aspektami oraz będą przecierać szlaki dla innych państw. 

Prace nad polskim CBDC

Jak już mogliśmy się dowiedzieć trwają również prace nad polskim CBDC. Nie jesteśmy niestety w stanie określić na jakim aktualnie poziomie zaawansowania się one znajdują (Prace nad polskim CBDC). Jednak na pewno będziemy śledzić ten temat oraz informować was o wszystkich nowych informacjach.

Źródło: bitcoin.pl, businessinsider.com.pl

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.