Prace nad polskim CBDC

2022-03-01 / Tagi:

Prace nad polskim CBDC

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze wśród obywateli wielu krajów na całym świecie. Wiele banków centralnych zauważa ten trend i niektóre państwa wprowadzają dostępne dla swoich obywateli waluty CBDC. 

Czym jest CBDC? 

Na samym początku wyjaśniamy czym jest pojęcie CBDC. Jest to cyfrowa waluta banku centralnego (ang. Central Bank Digital Currency) która jest stworzona oraz kontrolowana przez bank centralny. Obywatele kraju który zdecyduje się wypuścić stworzony przez siebie CBDC otrzymują również portfel mobilny do przeprowadzania transakcji za pomocą danej waluty. 

Prace nad polskim CBDC 

W zeszłym roku rozniosła się informacja jako by PKO zastrzegło kilka nazw: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin oraz Pola coin, które mogą sugerować plany odnośnie powstawania polskiej waluty CBDC. Niestety żadna instytucja nie odniosła się jeszcze do powstawania cyfrowego aktywa to jednak wielu Polaków mogłoby zainteresować takie rozwiązanie technologiczne. Potencjał przedsięwzięcia jest ogromny, pozostaje tylko pytanie czy doczekamy się w najbliższym czasie informacji od jednostek państwowych na temat powstawania polskiej waluty CBDC? 

Państwa wprowadzające CBDC 

Aktualnie bardzo ciekawą informacją jest wprowadzanie CBDC w krajach takich jak Szwecja czy Chiny. W przypadku Chin w początkowej fazie testów założonych zostało 140 mln kont użytkowników co potwierdza tylko jak duże zainteresowanie może budzić pośród społeczeństwa takie rozwiązanie technologiczne. Za Chinami podąża Szwecja, która podobno jest już w końcowych fazach testowania swojego systemu z walutą pod nazwą ”e-korona”. Czy zainteresowanie CBDC w Szwecji będzie na podobnym poziomie jak w Chinach? Na to pytanie pozostanie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak wielu z nas śledzących poczynania w świecie kryptowalut czeka na pierwsze doniesienia na temat powstawania polskiej waluty cyfrowej CBDC. 

Źródło: bankier.pl

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.