Kryptowaluty

aktualne kursy kryptowalut, aktualności, wiedza

BAZA WIEDZY

Prace nad polskim CBDC

2022-03-01 / Tagi:

Prace nad polskim CBDC

Kryptowaluty stają się coraz popularniejsze wśród obywateli wielu krajów na całym świecie. Wiele banków centralnych zauważa ten trend i niektóre państwa wprowadzają dostępne dla swoich obywateli waluty CBDC. 

Czym jest CBDC? 

Na samym początku wyjaśniamy czym jest pojęcie CBDC. Jest to cyfrowa waluta banku centralnego (ang. Central Bank Digital Currency) która jest stworzona oraz kontrolowana przez bank centralny. Obywatele kraju który zdecyduje się wypuścić stworzony przez siebie CBDC otrzymują również portfel mobilny do przeprowadzania transakcji za pomocą danej waluty. 

Prace nad polskim CBDC 

W zeszłym roku rozniosła się informacja jako by PKO zastrzegło kilka nazw: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin oraz Pola coin, które mogą sugerować plany odnośnie powstawania polskiej waluty CBDC. Niestety żadna instytucja nie odniosła się jeszcze do powstawania cyfrowego aktywa to jednak wielu Polaków mogłoby zainteresować takie rozwiązanie technologiczne. Potencjał przedsięwzięcia jest ogromny, pozostaje tylko pytanie czy doczekamy się w najbliższym czasie informacji od jednostek państwowych na temat powstawania polskiej waluty CBDC? 

Państwa wprowadzające CBDC 

Aktualnie bardzo ciekawą informacją jest wprowadzanie CBDC w krajach takich jak Szwecja czy Chiny. W przypadku Chin w początkowej fazie testów założonych zostało 140 mln kont użytkowników co potwierdza tylko jak duże zainteresowanie może budzić pośród społeczeństwa takie rozwiązanie technologiczne. Za Chinami podąża Szwecja, która podobno jest już w końcowych fazach testowania swojego systemu z walutą pod nazwą ”e-korona”. Czy zainteresowanie CBDC w Szwecji będzie na podobnym poziomie jak w Chinach? Na to pytanie pozostanie nam jeszcze trochę poczekać. Jednak wielu z nas śledzących poczynania w świecie kryptowalut czeka na pierwsze doniesienia na temat powstawania polskiej waluty cyfrowej CBDC. 

Źródło: bankier.pl

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

LocalCryptos
LocalCryptos

LocalCryptos jest giełdą, na której można kupić i sprzedać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.