2022-05-06 / Tagi: cbdc
Coraz częściej w mediach możemy przeczytać o pracach nad CBDC czyli nad cyfrową walutą banku centralnego. Niedawno Chiny udostępniły wirtualny portfel do swojej CBDC. Cyfrowy Yuan cieszy się tam sporą popularnością pomimo tego, iż jeszcze nie jest ogólnodostępny.
Już od kilku lat Chiny informują nas o pracach nad swoją własną cyfrową walutą. Już 2 lata temu przeprowadzano testy w niektórych miejscowościach udostępniając dla mieszkańców pewną pulę cyfrowych Yuanów. Jest to z pewnością duży krok naprzód jeśli chodzi o rozwój Banków Centralnych oraz może być to duże ułatwienie dla użytkowników internetu, którzy robią za jego pośrednictwem zakupy. Jaka jednak może być ciemna strona CBDC?
Co jednak może nie być na korzyść obywateli państw, w których taka waluta miałaby być wprowadzana. Jak pokazuje przykład Chin istnieje możliwość sytuacji gdzie będziemy zmuszeni wydać pieniądze, ponieważ rządzący stwierdzą, iż określona ilość pieniędzy posiadanych w cyfrowej walucie będzie posiadało „datę ważności”. Na pewno nikt z nas nie chciałby być zmuszonym do wydawania pieniędzy kiedy nie potrzebujemy tego robić. Co jednak jeszcze może być zagrożeniem w cyfrowej walucie CBDC? Dużym problemem może być wyparcie fizycznej gotówki. Ograniczyłoby to a wręcz uniemożliwiłoby wymianę gotówki bez wiedzy rządzących. Największym plusem posiadania gotówki jest jej anonimowość. Nikt bowiem nie jest w stanie powiedzieć ile pieniędzy posiadamy fizycznie. Gdyby jednak CBDC wyparło gotówkę uniemożliwiłoby nam to wykonywanie anonimowych transakcji jak na przykład pożyczenie pieniędzy znajomemu w gotówce.
Po analizowaniu wszystkich plusów oraz minusów wprowadzania centralnych walut cyfrowych ciężko jest jednak stwierdzić do czego może to prowadzić. Jeżeli miałoby to oznaczać wyparcie klasycznej gotówki byłby to na pewno technologiczny krok naprzód jednak ogromny krok wstecz odnośnie anonimowości. Chiny jako prekursor tej technologii na pewno będą musiały się mierzyć z tymi wszystkimi aspektami oraz będą przecierać szlaki dla innych państw.
Jak już mogliśmy się dowiedzieć trwają również prace nad polskim CBDC. Nie jesteśmy niestety w stanie określić na jakim aktualnie poziomie zaawansowania się one znajdują (Prace nad polskim CBDC). Jednak na pewno będziemy śledzić ten temat oraz informować was o wszystkich nowych informacjach.
Źródło: bitcoin.pl, businessinsider.com.pl
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.