Czym jest Cebullion, czyli pierwszy polski stablecoin

2022-05-25 / Tagi: rafał zaorski

Czym jest Cebullion, czyli pierwszy polski stablecoin

Wszyscy zainteresowani światem kryptowalut zapewne wiedzą czym są stablecoiny. Dla nowych osób w krótkim wyjaśnieniu są to kryptowaluty które swoją wartością odpowiadają 1:1 , walucie fiducjarnej. Zapewne wielu z nas kojarzy stablecoiny jako te mające równowartość dolara amerykańskiego. Jednak jeden z największych spekulantów w Polsce – Rafał Zaorski – tworzy pierwszy tego typu polski projekt pod nazwą Cebullion, który swoją wartością ma odpowiadać 1:1 polskiej złotówce.

W jaki sposób działa Cebullion?

Na oficjalnej stornie Cebulliona – cebullion.io – możemy zapoznać się z Litepaper projektu, w którym możemy przeczytać w jaki sposób ma działać ten stablecoin. Pierwszą niezwykle ważną rzeczą jest to, iż Cebullion ma nie być drukowany „z powietrza”. Każdy token ma być zabezpieczony jedną złotówką. Proces tokenizacji ma być niezwykle prostym procesem składającym się z trzech etapów. Po pierwsze użytkownik ma przelać złotówki na rachunek bankowy wystawcy tokena. Następnie inteligentny kontrakt Cebulliona wytwarza odpowiednią ilość tokenów oraz wysyła je do użytkownika. Zebrane pieniądze są przechowywane w celu zapewnienia rezerwy. Proces wymiany Cebulliona na złotówki jest równie proste aczkolwiek jest on odwrócony.

Jak zakupić Cebulliona?

Cebullion jest zbudowany na sieci Ethereum (ERC-20), a więc będzie współpracował ze wszystkimi zasobami obsługującymi ten blockchain. Do jego tokenizacji bądź wymiany na złotówki będziemy musieli założyć konto na stronie Cebulliona, zweryfikować swoją tożsamość, następnie połączyć z legalnym kontem bankowym. Niestety jeszcze możliwość zakupu nie została udostępniona, jednak na pewno poinformujemy was o starcie tokenizacji.

Kto stoi za powstawaniem Cebulliona?

Za powstawaniem Cebulliona stoi jedna z najgłośniejszych postaci polskiego rynku kryptowalut Rafał Zaorski. Niedawno zarobił on ponad 40 mln PLN na spadkach kryptowalut. Najwidoczniej zarobione pieniądze inwestuje on w powstawanie nowych projektów, które wprowadzają nowe rozwiązania dla polskich miłośników krypto. Wcześniejszym projektem Rafała Zaorskiego jest BigShortBets. Jest to platforma umożliwiająca ludziom komunikowanie się, zachowując pełną wolność słowa. Z tym projektem związana jest również kryptowaluta $BigSB, która na dzień pisania artykułu jest wyceniana na 1,89 USD i możemy ją nabyć za pośrednictwem giełdy Uniswap. Ze szczegółami platformy BigShortBets możecie zapoznać się TUTAJ.

Dla kogo tworzony jest Cebullion?

Jak możemy przeczytać no stronie internetowej Cebulliona jest on tworzony dla pionierów finansowych chcących wprowadzać nowości technologiczne w swoich firmach. Pozostałe główne grupy osób będących targetem waluty to giełdy, projekty oraz inwestorzy.

Opłaty za transakcje

Ważną częścią wszystkich opłat za pośrednictwem kryptowalut są opłaty. W przypadku Cebulliona kwestia ta ma wyglądać następująco, otóż za każdą transakcję będzie pobierana opłata w wysokości około 1-3% jej wartości. Opłata ma służyć do zakupu papierów skarbowych. Ciekawą jednak kwestią jest, iż 50% zysków ma być przeznaczone na wykup wspomnianych wcześniej tokenów $BigSB z rynku oraz zwiększenia puli jej płynności na giełdzie Uniswap.

Podsumowanie

Przeglądając cały opis Cebulliona z pewnością można odnieść wrażenie, iż będzie to jeden z największych polskich projektów kryptowalutowych przez długi czas. Stablecoin, który ma współpracować z instytucjami finansowymi w celu bezpiecznego utrzymania rezerw oraz jest powrzechnie dostępny oraz łatwy we wdrażaniu do swoich rozwiązań jest na polskim rynku z pewnością ogromną wartością dodaną, która może zadziałać na korzyść całego rynku kryptowalut jak i rozpropagowaniu go do większej ilości ludzi. Podsumowując, projekt wygląda obiecująco i z wielkim zainteresowaniem będziemy przyglądać się jego rozwojowi. No i z pewnością po rozpoczęciu dystrybucji zakupimy trochę Cebullionów.

Źródła: cebullion.io, bigshortbets.com

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.