2023-11-22 / Tagi:
Spis treści:
Czym jest Bittensor (TAO)? Ten protokół typu open source obsługuje zdecentralizowaną sieć uczenia maszynowego opartą na blockchainie. Nadrzędnym celem Bittensor (TAO) jest skierowanie potencjału rynków cyfrowych na rozwój sztucznej inteligencji (AI). Co jeszcze warto wiedzieć o tym projekcie?
Na początku warto wyjaśnić, czym jest Bittensor (TAO)? Projekt ten to protokół typu open source, który obsługuje zdecentralizowaną sieć uczenia maszynowego opartą na blockchainie. Modele uczenia maszynowego szkolą się wspólnie i są nagradzane w TAO zgodnie z wartością informacyjną, jaką oferują kolektywowi. Natywny token TAO zapewnia także dostęp zewnętrzny, dzięki czemu użytkownicy mogą wydobywać informacje z sieci, dopasowując jednocześnie swoje działania do aktualnych potrzeb. Docelowo wizją projektu TAO jest stworzenie czystego rynku sztucznej inteligencji, na której konsumenci i producenci tego cennego towaru mogą wchodzić między sobą w interakcje.
Całkowita podaż TAO wynosi 21 milionów tokenów, co odpowiada całkowitej podaży Bitcoina. Ta stała całkowita podaż ma na celu ograniczenie inflacji i utrzymanie niedoboru, a co za tym idzie i wartości tokena w czasie. Dystrybucja tokenów TAO jest stopniowo udostępniana w miarę upływu czasu poprzez nagrody za wydobycie, nagrody za obstawianie i inicjatywy kierowane przez społeczność. Tokeny służą do zarządzania, stakowania oraz jako środek płatniczy za dostęp do usług i aplikacji AI zbudowanych w sieci Bittensor TAO.
To czym jest Bittensor (TAO) najłatwiej ukazać na przykładzie mechanizmu działania projektu. Nakamoto główna sieć Bittensor składa się z dwóch typów węzłów: serwerów i walidatorów. Serwery te są proszone o informacje przez walidatory i otrzymują oceny na podstawie wartości ich odpowiedzi. Oceny te są następnie przekazywane do sieciowego łańcucha bloków Subtensor, gdzie TAO jest rozdzielane proporcjonalnie. Sieć działa zgodnie z mechanizmem konsensusu, w którym najcenniejsze węzły są nagradzane największą stawką TAO, podczas gdy węzły o niskiej wartości zostają osłabione aż do wyrejestrowania.
Większość użytkowników zastanawia się jak zarabiać na TAO? Zatem jak wygląda uruchomienia koparki w sieci Bittensor? Z uwagi na szybki rozwój sieci i konkurencję w jej obrębie trudności w zakresie rejestracji stale się zmieniają i nie ma gwarancji, że sprzęt komputerowy tego samego kalibru będzie zawsze wystarczający. Aktualnie minimalne wymagania sprzętowe do rejestracji w sieci TAO to:
Aby uruchomić funkcjonalny serwer:
Aby uruchomić walidator TAO:
Warto dodać, że zanim zacznie się wydobywać TAO należy najpierw zarejestrować skrót w sieci, rozwiązując dowód pracy (POW) lub uiścić opłatę. Tokeny TAO można także kupić na kilku giełdach kryptowalut i platformach, takich jak Gate.io czy Uniswap (wTAO).
Token TAO nie ma własnego dedykowanego portfela, ale aktywo to można przechowywać i zarządzać nim w kompatybilnych portfelach obsługujących ekosystem Polkadot. Jednym z nich jest portfel Polkadot JS. Po dodaniu tokena TAO do tego portfela użytkownicy mogą wysyłać i odbierać tokeny TAO, przeglądać historię transakcji i zarządzać innymi aspektami swoich zasobów TAO bezpośrednio ze swojego urządzenia. Po skonfigurowaniu portfela i dodaniu tokena TAO użytkownicy mogą również otrzymać tokeny TAO na swój adres i sprawdzić saldo TAO za pomocą eksploratora blockchain Bittensor.
Wyjaśniając czym jest Bittensor (TAO) nie sposób pominąć kwestii tego, że projekt ma na celu przyspieszenie rozwoju sztucznej inteligencji. Sieć robi to poprzez wprowadzenie zoptymalizowanej strategii szkoleniowej, w ramach której modele wchodzą w interakcję w motywowanym, iteracyjnym ekosystemie, a jednocześnie promuje bardziej sprawiedliwe i oparte na współpracy podejście do jej własności i dostępu. Jak widać Bittensor (TAO) wykorzystując rozproszoną księgę rachunkową toruje drogę rozwojowi i dystrybucji technologii AI z optymalną wydajnością.
Źródło: bittensor.org
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.