2022-03-09 / Tagi:
Czym jest Bitomat? Jak działa to urządzenie? Bitomat to nic innego jak bankomat obsługujący sprzedaż i zakup kryptowalut. Zazwyczaj możemy je znaleźć w centrach miast oraz w galeriach handlowych. Co ciekawe, Polska pod względem ilości dostępnych bitomatów zajmuje miejsce w ścisłej czołówce.
Na początku warto wyjaśnić czym jest Bitomat. Tego typu urządzenia często są nazywane “bankomatami Bitcoin”. Mimo tego, że dosyć dobrze tłumaczy to ich funkcję należy podkreślić, że obecnie nowoczesne maszyny umożliwiają wymianę także i innych kryptowalut np. ETH oraz USDT i USDC. Co ważne bitomat działa dwukierunkowo, czyli z jego pomocą można nie tylko sprzedawać, ale również kupować kryptowaluty. Dlatego bez wątpienia do zalet tego typu urządzeń możemy zaliczyć możliwość wymienienia pieniędzy w dowolnym momencie – wystarczy podejść do jednego z wielu Bitomatów, które są dostępne już wielu miejscach i przeprowadzić w zasadzie od ręki transakcję kupna lub sprzedaży krypto. W dodatku dzięki temu, że bitomaty są w pełni samoobsługowe, zapewniają większy poziom prywatności.
W dużym skrócie można powiedzieć, że podobnie jak tradycyjne bankomaty, bitomaty to samoobsługowe urządzenia, które umożliwiają wypłacenie pieniędzy. Jednak, czym się różni Bitomat – jak działa w praktyce to urządzenie? Gówna różnica polega na tym, że nie są to środki wypłacane z konta bankowego, tylko pieniądze, które klient otrzymał za swoje BTC. Co ważne, cały proces przebiega w intuicyjny i prosty sposób, bez względu na to czy jest to sprzedaż popularnych kryptowalut czy zakup BTC. Zakup kryptowaluty w bitomacie wymaga jedynie podania kilku podstawowych informacji. Najważniejszy jest oczywiście adres portfela, który można zeskanować z kodu QR. Następnie klient musi włożyć odpowiednią ilość banknotów (wielokrotność 100 PLN). Po każdym banknocie wyświetli się informacja o tym, ile BTC trafi na portfel klienta. Po włożeniu ostatniego banknotu pozostaje jeszcze kliknąć Wyślij Bitcoiny, a środki zostaną przesłane na podany na początku adres portfela. Warto zaznaczyć, że niektóre bitomaty przelewają środki natychmiastowo, inne potrzebują kilka godzin na przetworzenie transakcji. Zdecydowanie jednak większość bitomatów umożliwia użytkownikowi wybranie opcji szybkiego przelewu, co zazwyczaj wiąże się z wyższą prowizją.
Natomiast w przypadku sprzedaży kryptowalut klient rozpoczyna cały proces od określenia kwoty, jaką chce w danym momencie wypłacić. Następnie powinien wybrać jedną z dwóch metod uwierzytelniania (SMS lub e-mail). Dopiero w ostatnim kroku wyświetli się adres portfela, który należy zasilić kryptowalutą. Ilość np. BTC zostanie wyświetlona na ekranie. Po wysłaniu kryptowaluty i zaksięgowaniu transakcji klient otrzyma kod niezbędny do wypłacenia gotówki.
To, czym jest Bitomat, jak działa i jak wygląda cały proces obsługi, pozwala nam stwierdzić, że urządzenia tego typu pozwalają wygodnie wymienić gotówkę na kryptowaluty i odwrotnie. A nieco większa prywatność podczas transakcji z pewnością jest doceniana jest przez wielu użytkowników Bitomatów. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z Bitomatów to nie tylko szybkie kupno lub sprzedaż kryptowalut, ale także prowizja i stosunkowo wysoki spread.
Źródło: flyingatom.com; binance.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.