Współczynnik haszowania Bitcoin nadal osiąga nowe rekordy 

2022-10-11 / Tagi:

Współczynnik haszowania Bitcoin nadal osiąga nowe rekordy 

Przez cały październik hash rate Bitcoina wzrósł o 10,8%. Mimo tego, że wzrost szybkości haszowania zapewnia większe bezpieczeństwo sieci Bitcoin, wiele czynników wpływa na ten parametr. Jednym z nich jest to, że górnicy Bitcoinów nadal wykorzystują spadające ceny GPU, aby ulepszać swój sprzęt wydobywczy. 

Spadające ceny platform wydobywczych 

Przypominamy, że hash rate odnosi się do mocy obliczeniowej wymaganej przez górników Bitcoin do wydobycia bloku. W rezultacie wyższy współczynnik haszowania wymaga silniejszych platform wydobywczych, które mogą pomóc górnikom wydobyć blok i zdobyć nagrody za wydobycie. 

Gdy w 2022 roku światowe rynki odbudowały się po niedoborach chipów, ceny procesorów graficznych (GPU) – kluczowego składnika platform wydobywczych – spadły do rozsądnej wartości. Początkowo niższe ceny GPU pomogły górnikom zrekompensować koszty operacyjne w obliczu trwającej bessy. 

Ponadto dostawcy platform wydobywczych, tacy jak Bitmain, obniżyli ceny Antminer, dążąc do przywrócenia zysków górnikom kryptowalut – zwrot z inwestycji może wynosić około 11 miesięcy dla dużych oraz 15 miesięcy dla górników detalicznych. 

Górnicy Bitcoin nadal wykorzystują spadające ceny platform wydobywczych, aby ulepszyć swój sprzęt, ponieważ chcą pozostać konkurencyjni na rynku krypto. Co więcej, duże firmy kryptograficzne, takie jak Grayscale, również ujawniły plany zainwestowania w sprzęt do kopania Bitcoinów

Kraje przyjazne dla kryptowalut 

Odkąd Chiny wprowadziły całkowity zakaz handlu i kopania kryptowalut, inne kraje postanowiły pomóc zagubionym chińskim górnikom, zapewniając bezpieczną przystań we własnych państwach. Takie kraje jak Kazachstan, Kanada czy Niemcy, były jednymi z pierwszych wyborów dla górników Bitcoin, jeśli chodzi o relokację swoich operacji wydobywczych. W rezultacie wydobycie Bitcoinów stało się bardziej zdecentralizowane, ponieważ stało się mniej zależne od Chin. 

Jednak dane z Cambridge Centre for Alternative Finance wykazały , że Chiny wznowiły działalność wydobywczą zaledwie trzy miesiące po nałożeniu zakazu, co dodatkowo przyczyniło się do wzrostu wskaźnika hashowania Bitcoina. 

Merge – przejście Ethereum do proof-of-stake 

Po niedawnej aktualizacji Merge Ethereum przeszło z mechanizmu konsensusu proof-of-work (PoW) do mechanizmu konsensusu proof-of-stake (PoS). W rezultacie sieć nie obsługuje już używania GPU do operacji wydobywczych. 

Nagła zmiana w mechanizmie wydobycia naturalnie zmusiła górników Ethereum do sprzedaży lub zmiany przeznaczenia swojego sprzętu. Pomimo zwiększonego bezpieczeństwa sieci, rosnący współczynnik haszowania może stać się powodem do niepokoju, ponieważ dochody z wydobycia w postaci dolara amerykańskiego mają problemy z odbudową w obliczu trwającej bessy. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.