Wartość zablokowana w DeFi spada poniżej 50 miliardów dolarów 

2023-04-26 / Tagi:

Wartość zablokowana w DeFi spada poniżej 50 miliardów dolarów 

Całkowita wartość zablokowana w zdecentralizowanych finansach (DeFi) spadła poniżej 50 miliardów dolarów. Stało się to po osiągnięciu najwyższego poziomu w 2023 roku. Niestety zmienność ta była odczuwalna na całym rynku, ponieważ w ciągu ostatnich siedmiu dni 18 najpopularniejszych protokołów DeFi odnotowało straty. 

Wartość zablokowana w DeFi spada 

W ciągu ostatniego tygodnia rynek kryptowalut doświadczył sporej zmienności – 23 kwietnia całkowita zablokowana wartość (TVL) w DeFi spadła poniżej 50 miliardów dolarów, osiągając poziom 48,78 miliardów dolarów. Stało się to po osiągnięciu najwyższego poziomu w 2023 roku wynoszącego 53,63 miliarda dolarów – miało to miejsce 14 kwietnia. Niestety zmienność ta była odczuwalna w całej branży, ponieważ w ciągu ostatnich siedmiu dni 18 najpopularniejszych protokołów DeFi odnotowało straty. 

Dane wskazują, że w tej chwili Lido stanowi największy protokół DeFi – z 11,64 miliardami dolarów w TVL. Stanowi to 23,85% całkowitej wartości zablokowanej obecnie w DeFi. Pomimo tego, że w tym tygodniu TVL Lido spadł o 8,25%, 30-dniowe statystyki pokazują, że ostatecznie wzrósł o 9,92%. 

Popularne protokoły DeFi notują tygodniowe straty 

Statystyki platformy defillama.com pokazują, że w ciągu ostatniego tygodnia tylko dwa z 20 protokołów DeFi odnotowały wzrost TVL, z aplikacjami Juststables i Venus na czele. Aura odnotowała największą stratę TVL na poziomie 18,29%, a Aave straciła 14,09%. Z kolei na 48,78 miliardów dolarów zablokowanych dzisiaj w DeFi, ponad 58% tej wartości przypada na łańcuch Ethereum. Z czego 28,68 miliardów dolarów jest rozłożonych na 752 protokoły DeFi oparte na ETH. Po Ethereum kolejne miejsca zajmuje Tron (5,29 mld USD), Binance Smart Chain (4,67 mld USD), Arbitrum (2,18 mld USD) i Polygon (1,05 mld USD). 

Chociaż całkowita wartość w DeFi spadła w miniony weekend, to w ciągu ostatnich 48 godzin liczba inteligentnych kontraktów wzrosła o 2%, osiągając 369 miliardów dolarów. Jednak dziewięć z dziesięciu najlepszych tokenów smart kontraktów doświadczyło cotygodniowych spadków wartości w stosunku do dolara amerykańskiego. Z drugiej strony w ostatnim tygodniu Tron wzrósł o 1,1%. Kapitalizacja rynkowa Ethereum wynosi 225,99 miliardów dolarów, wycena BNB osiąga poziom 52,23 miliardów dolarów, a Cardano zarządza 13,74 miliardami dolarów. 

Najwięksi przegrani 

Zdecentralizowane protokoły finansowe, które odnotowały znaczny wzrost w ciągu ostatnich siedmiu dni, obejmują między innymi Shade Protocol, Toreus, Spoon Exchange, Flux Protocol i Dove Swap. Największymi przegranymi minionego tygodnia są Atlas Aggregator, Multialt, Sohei, Arbiten i Bodh Finance. Natomiast protokoły DeFi, które w ciągu ostatniego miesiąca odnotowały zwiększone zyski to Lodestar Finance, Bonsai Strike i Algomint. Niektóre protokoły DeFi, takie jak Bourbon DAO, Soluna i Angel Protocol, w ciągu ostatnich 30 dni doświadczyły znacznych strat TVL. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.