Krypto zima wpływa także na rynki DeFi i NFT 

2022-12-09 / Tagi:

Krypto zima wpływa także na rynki DeFi i NFT 

Upadek giełdy FTX mógł położyć podwaliny pod bezprecedensową zmianę aktywności użytkowników ze scentralizowanych finansów (CeFi) na zdecentralizowane finanse (DeFi). Jednak okazuje się, że w listopadzie trend spadkowy dotknął także DeFi i rynek NFT. 

Niepewność na rynku kryptowalut 

Analizy pokazują, że całkowita wartość zablokowana (TVL) na platformach DeFi została poważnie naruszona. Z danych opublikowanych przez platformę Dapp Radar wynika, że TVL spadła o 22% do 65,01 miliardów dolarów. Wskaźnik ten odnotował pierwszy poważny spadek 9 listopada, kiedy to giełda Binance zrezygnowała z przejęcia FTX – wówczas spadł on o 11% do 65,7 miliardów dolarów ( z 73,89 miliardów dolarów). 

Ze względu na zaangażowanie FTX w ekosystem i koncentrację udziałów własnościowych Solana w ostatnich tygodniach okazała się największym przegranym. Jej całkowita wartość zablokowana spadła o 71%, osiągając 366 milionów dolarów. Z kolei najmniej dotknięte protokoły to – BNB Chain i Arbitrum – z zaledwie 3% i 5% spadkiem TVL, odnotowując odpowiednio 7,95 miliarda dolarów i 1,43 miliarda dolarów za miesiąc. 

Spadki na rynku NFT 

W podobnej sytuacji znajduje się rynek NFT. Od października wolumen obrotu spadł o 17,47% osiągając 546 milionów dolarów. Tym samym osiągnął najniższą kwotę zarejestrowaną w tym roku. 

Dane pokazują, że wolumen obrotu NFT na Ethereum osiągnął najniższy poziom od czerwca ubiegłego roku, osiągając 277 milionów dolarów. Co ciekawe, Solana zanotowała wzrost o 42%, przekraczając 95 milionów dolarów. Motorem wzrostu była przereklamowana kolekcja y00ts. Blockchain pierwszej warstwy odnotował jednak w tym miesiącu spadek sprzedaży o 33%, ponieważ na platformach handlowych sprzedano łącznie 852 780 NFT. 

BNB Chain był jednym z niewielu blockchainów, który odnotował łagodny wzrost przy wolumenie obrotu na poziomie 3,9 miliona dolarów – wynosił on 6%. Z drugiej strony Polygon w tym samym miesiącu odnotował spadek o 42%, osiągając 6,34 miliona dolarów wolumenu handlu. 

Bezprecedensowa aktywność użytkowników 

Pomimo trwającej krypto zimy kilku graczy rynkowych zachowuje pewność siebie. 

Widzimy bezprecedensową zmianę aktywności użytkowników z CeFi na DeFi. Chociaż w przeszłości scentralizowane giełdy zapewniały użytkownikom lepsze wrażenia, wielu entuzjastów kryptowalut zostało zaskoczonych skutkami upadku FTX i gromadzi się, aby przenieść fundusze na zdecentralizowane platformy, takie jak GMX – powiedział Holger Arians, dyrektor generalny ds. płatności na platformie Banxa. 

W rozmowie z portalem CryptoPotato ujawnił także, że w całym ekosystemie partnerów Banxa odnotowano stały wzrost aktywności związanej z DeFi. Mówiąc dokładniej, stablecoiny przechowywane w portfelach ZenGo wzrosły 4-krotnie, a liczba otrzymanych transakcji ETH była 8 razy wyższa niż wskaźniki bazowe. Według dyrektora, trend ten może potencjalnie sygnalizować początek długoterminowego trendu w kierunku zdecentralizowanych platform, ponieważ „użytkownicy kryptowalut uczą się – lub ponownie uczą się – zasady samodzielnej opieki”. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.