Vitalik Buterin zaprezentował nowy etap planu rozwoju Ethereum 

2022-11-08 / Tagi:

Vitalik Buterin zaprezentował nowy etap planu rozwoju Ethereum 

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, dodał nowy etap do technicznej mapy drogowej Ethereum, który ma na celu poprawę odporności na cenzurę i decentralizację sieci. 

Plany rozwoju sieci Ethereum 

Nowe plany związane z rozwojem sieci Ethereum zostały ujawnione przez Vitalika Buterina w poście umieszczonym na Twitterze z 5 listopada. 

Po przejściu Ethereum na sieć proof-of- stake (PoS), Ethereum znalazło się w drugim etapie – The Surge, którego celem jest uzyskanie 100 000 transakcji na sekundę poprzez rollupy. Z kolei teraz zaktualizowany techniczny plan działania wprowadza The Scourge, jako nowy trzeci etap, po którym nastąpią wcześniej znane fazy – The Verge, The Purge i The Splurge. 

The Scourge – nowy etap na mapie drogowej Ethereum 

Zgodnie z mapą drogową Ethereum, celem The Scourge jest „zapewnienie niezawodnego i wiarygodnie neutralnego włączenia transakcji oraz uniknięcie centralizacji i innych zagrożeń związanych z protokołami MEV (Miner Extractable Value)”

Apel współzałożyciela Ethereum o bardziej „wiarygodnie neutralną” warstwę konsensusu pojawia się, gdy górnicy znani są z wykorzystywania transakcji w sieci Ethereum na swoją korzyść. Współzałożyciel projektu już wcześniej opisał wiarygodnie neutralny mechanizm jako taki, który „nie dyskryminuje żadnych konkretnych osób”. 

Warto przypomnieć, że Miner Extractable Value (MEV) ma miejsce, gdy górnik kieruje innymi uczestnikami sieci, decydując, które transakcje mają zostać umieszczone w bloku i w jakiej kolejności. W rezultacie Ethereum po połączeniu kojarzy się z wyższym stopniem centralizacji i cenzury. Jak niedawno o tym pisaliśmy, po przejściu sieci na PoS odsetek bloków zgodnych z amerykańskim Urzędem Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) 3 listopada osiągnął 73%. 

Założyciel The Daily Gwei, Anthony Sassano, powiedział w poście umieszczonym na Twitterze 15 października, że opór wobec cenzury jest w tej chwili „ważniejszy niż skalowanie”. 

Ethereum a cenzura 

Chociaż nie ujawniono pełnych szczegółów The Scourge, współzałożyciel Ethereum niedawno zaproponował rozwiązanie „Partial Block Auction”, w której twórca bloków ma wyłączne prawo do decydowania o części jego zawartości. 

Przedstawiono także i inne propozycje zwalczania cenzury w warstwie konsensusu – takie jak rozwiązanie Single Unifying Auctions for Value Expression (SUAVE) firmy badawczo-rozwojowej Flashbots firmy Ethereum. 

Buterin zapowiedział również aktualizację The Verge, która będzie teraz obejmować integrację technologii Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (SNARK) z Ethereum. SNARKs doda bardzo potrzebne funkcje dotyczące ochrony prywatności do sieci Ethereum, jednocześnie umożliwiając śledzenie anonimowych transakcji. 

Źródło: cointelegraph.com fot. https://www.flickr.com/photos/donkeyhotey/39731610840 DonkeyHotey

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.