Ethereum mniej odporne na cenzurę? 

2022-11-07 / Tagi:

Ethereum mniej odporne na cenzurę? 

Dane z mevWatch pokazują, że codzienne wybijanie bloków Ethereum zgodnych ze standardami określonymi przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) wzrosło do 73%. Niestety zwiększa to obawy społeczności dotyczące cenzury Ethereum. 

Rosnąca zgodność Ethereum ze standardami OFAC 

Biorąc pod uwagę to, że cenzura na poziomie protokołu odstrasza od wiodącej roli ekosystemu kryptograficznego, jakim jest wysoce otwarte i dostępne finansowanie, społeczność śledzi rosnącą zgodność Ethereum ze standardami określonymi przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC). W ciągu ostatnich godzin sieć Ethereum wymuszała zgodność z OFAC na ponad 73% swoich bloków. 

Warto przypomnieć, że w październiku tego roku media informowały już o rosnących obawach dotyczących cenzury po tym, jak 51% bloków Ethereum okazało się zgodnych ze standardami OFAC. Jednak teraz dane z mevWatch potwierdziły, że od 3 listopada codzienne wybijanie bloków zgodnych z OFAC wzrosło do 73%. 

Przekaźniki MEV-Boost 

Niektóre przekaźniki MEV-Boost – które są regulowane przez OFAC – będą cenzurować część transakcji. W rezultacie, aby zapewnić neutralność Ethereum, sieć musi przyjąć nie cenzurujący przekaźnik MEV-Boost. Co istotne, walidatory Ethereum mogą zmniejszyć zgodność ze standardami określonymi przez Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych, odrzucając przekaźniki w konfiguracji MEV-Boost. To one cenzurują transakcje, takie jak BloXroute Max Profit, BloxRoute Ethical, Manifold i Relayooor. 

Należy podkreślić, że zgodność z OFAC umożliwia agencji rządowej Stanów Zjednoczonych egzekwowanie sankcji gospodarczych i handlowych. Wcześniej agencja usankcjonowała między innymi Tornado Cash i kilka adresów Ethereum. 

Na dzień dzisiejszy 45% wszystkich bloków Ethereum uważa się za zgodnych z OFAC. 

Funkcja cyfrowej wymiany kryptowalut 

Powszechne przyjęcie BTC i ETH przyspieszyło po tym, jak UnionBank, jeden z największych banków na Filipinach, zadebiutował w handlu kryptowalutami. Stało się to dzięki współpracy ze szwajcarską firmą kryptograficzną Metaco. 

– Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować serię pionierskich rozwiązań w branży UnionBank, tym razem będąc pierwszym bankiem regulowanym w kraju, który umożliwia klientom korzystanie z funkcji cyfrowej wymiany walut – powiedział Henry Aguda, dyrektor ds. technologii i dyrektor ds. transformacji w UnionBank. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.