Valentine – nowa aktualizacja sieci Cardano jest już dostępna 

2023-02-16 / Tagi:

Valentine – nowa aktualizacja sieci Cardano jest już dostępna 

Walentynkowa aktualizacja Cardano, zwana Valentine została uruchomiona w sieci głównej 14 lutego. Dzięki niej deweloperzy Cardano mogą teraz tworzyć zdecentralizowane aplikacje obejmujące wiele łańcuchów – są one bezpieczne, opłacalne i zapewniają dostęp do szerszego zakresu usług. 

Nowa aktualizacja Cardano 

Firma Input Output Global (IOG), stojąca za blockchainem Cardano, uruchomiła we wtorek walentynkową aktualizację sieci głównej. Wprowadza ona nowe prymitywy kryptograficzne Standards for Efficient Cryptography (SECP). Wdrożone rozwiązania sprawiają, że programiści mogą od teraz korzystać z szerszej gamy natywnych projektów z wieloma podpisami do tworzenia bezpiecznych i ekonomicznych aplikacji zdecentralizowanych (DApps). 

Natywna obsługa SECP zwiększa poziom bezpieczeństwa 

Z opublikowanych informacji wynika, że różnice w algorytmach kryptograficznych i schematach podpisów w łańcuchach bloków doprowadziły do aktualizacji. 

Będąc dwoma najpopularniejszymi schematami podpisów, Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA) i Schnorr są używane w łańcuchach bloków Bitcoin, Ethereum i Polkadot. W przeciwieństwie do tego sieć Cardano wykorzystuje algorytm podpisu cyfrowego krzywej Edwardsa (EdDSA) z krzywą eliptyczną Curve25519 jako krzywą bazową (Ed25519) obok Ripple, Monero i innych. 

Różnica w algorytmach kryptograficznych oznacza, że programiści Cardano dApp musieliby weryfikować podpisy ECDSA i Schnorr podczas pracy z innymi łańcuchami bloków. Zwiększa to ryzyko i wymaga znacznych zasobów, stąd prymitywy kryptograficzne. 

– Natywna obsługa SECP sprzyja teraz interoperacyjności między łańcuchami, zapewniając jednocześnie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Dzięki aktualizacji #Cardano #Valentine programiści mogą teraz łatwo tworzyć międzyłańcuchowe DApps, które są bezpieczne, niezawodne i opłacalne – powiedział IOG. 

Obsługa podpisów ECDSA i Schnorr 

Warto zauważyć, że tylko Ed25519 został dostarczony jako wbudowana funkcja dla Plutusa, który jest rodzimym językiem platformy inteligentnych kontraktów Cardano. 

Firma IOG zintegrowała teraz nowe funkcje w Plutusie, aby obsługiwać podpisy ECDSA i Schnorr. Tworzenie aplikacji cross-chain będzie teraz mniej kosztowne i czasochłonne, ponieważ deweloperzy uzyskali dostęp do szerszej gamy projektów wielopodpisowych natywnych dla Cardano. 

– Interoperacyjność jest kluczem do rozwoju łańcucha bloków. Ponieważ coraz więcej DApps jest tworzonych na #Cardano, ważne jest, aby nie były one ograniczone tylko do jednego ekosystemu, umożliwiając użytkownikom interakcję z różnymi łańcuchami bloków i dostęp do szerszego zakresu usług – dodał IOG. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.