Ukraina najlepszą jurysdykcją dla branży krypto? 

2023-01-20 / Tagi:

Ukraina najlepszą jurysdykcją dla branży krypto? 

Minister nadzorujący cyfrową transformację Ukrainy obiecał, że kraj ten stanie się najlepszą na świecie jurysdykcją dla kryptowalut. Rozmawiając z mediami na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Mychajło Fiodorow pochwalił także wsparcie społeczności krypto dla swojego dotkniętego wojną narodu. 

Kryptowaluty dla Ukrainy 

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow podkreślił, jak duże znaczenie dla dotkniętej wojną Ukrainy miały darowizny w postaci kryptowalut. 

– We wczesnych stadiach rosyjskiej inwazji wojskowej darowizny za pośrednictwem kryptowalut były niezwykle pomocne dla Ukrainy – powiedział Mychajło Fiodorow. 

Podczas konferencji prasowej w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) Fiodorow wyjaśnił, że pomimo wprowadzonych w stanie wojennym ograniczeń walutowych Ukraina była w stanie szybko zakupić wszystko, czego potrzebowała dla swoich sił zbrojnych. Było to możliwe dzięki wsparciu światowej społeczność kryptowalut. 

Pełna legalizacja kryptowalut 

Przedstawiciel ministerstwa podkreślił również, że jego rząd opracowuje niezbędne ramy prawne, które mają uwzględniać kompleksowe podejście do pełnej legalizacji wirtualnych aktywów. Przypominamy, że w połowie lutego 2022 roku Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę „O środkach wirtualnych”, która reguluje rynek kryptowalut. Jednak, aby przepisy te weszły w życie w pełni, potrzebne są również zmiany w ordynacji podatkowej. Po ich przyjęciu Ukraina będzie miała najlepszą na świecie jurysdykcję dla branży krypto. 

– Ukraina jest kandydatem do członkostwa w UE. Musimy dostosować się do prawa europejskiego, uwzględniając praktyki i zalecenia MFW i Banku Światowego – wyjaśnił Mychajło Fiodorow. 

E-hrywna – cyfrowa waluta Ukrainy  

Ukraiński urzędnik zaznaczył również, że postępy w kierunku emisji cyfrowej waluty ukraińskiego banku centralnego (CBDC) są widoczne. Odnosząc się do projektu, który jest realizowany we współpracy ze Stellarem i prywatnym bankiem dodał, że dwa tygodnie temu widział pilotaż elektronicznej hrywny. 

Z opublikowanych informacji wynika, że w 2024 roku Narodowy Bank Ukrainy (NBU) zamierza zaproponować przepisy dotyczące wprowadzenia CBDC. 

Planuję zostać jego pierwszym użytkownikiem testowym i otrzymywać pensję w e-hrywnach – powiedział Mychajło Fiodorow. 

Mimo szalejącego konfliktu z Rosją władze w Kijowie mają „bardzo ambitny plan” uczynienia Ukrainy najbardziej zdigitalizowanym krajem. Ma się to stać w ciągu najbliższych dwóch lat.  

– Cyfryzacja będzie fundamentem odbudowy. Robimy te reformy podczas wojny – wyjaśnił Fiodorow. 

Wicepremier w rozmowie z dziennikarzami podkreślił również wsparcie, jakie jego naród otrzymuje na drodze do cyfryzacji. Wezwał także do kontynuacji sankcji nałożonych wobec Rosji, która, jak powiedział, wciąż kupuje komponenty za pomocą wirtualnych aktywów i pośredników. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.