Trudność wydobycia Bitcoina osiąga nowy szczyt 

2024-04-12 / Tagi:

Trudność wydobycia Bitcoina osiąga nowy szczyt 

Przed historycznym halvingiem, który ma mieć miejsce już za kilka dni, trudność wydobycia Bitcoina stale rośnie. Dane pokazują, że osiągnęła ona poziom 86,4 biliona, co stanowi nowy rekord wszechczasów. 

Trudność wydobycia BTC wzrasta 

Według danych platformy BTC.com, tuż przed nadchodzącym halvingiem Bitcoina trudność wydobycia tej kryptowaluty uległahttps://explorer.btc.com/btc/insights-difficulty kolejnej korekcie – osiągnęła ona nowy rekord wszechczasów na poziomie 86,4 biliona. 

Ostatnia korekta, która miała miejsce 10 kwietnia, zwiększyła trudność wydobycia Bitcoinów o 3,4% w porównaniu z poprzednim poziomem trudności wynoszącym 83 biliony ( z dnia 28 marca). Warto zauważyć, że najnowsza korekta trudności wydobycia Bitcoina jest prawdopodobnie ostatnią przed halvingiem. 

Według platformy BTC.com następna korekta trudności w wydobyciu Bitcoina nastąpi za 13 dni, czyli około 24 kwietnia. A w międzyczasie, bo 19 kwietnia ma mieć miejsce halving Bitcoina

Cykliczna korekta trudności wydobycia BTC 

Przypominamy, że trudność wydobywania BTC mierzy, jak trudne i czasochłonne jest wydobycie nowego bloku lub rozwiązywanie zagadek matematycznych w ramach mechanizmu konsensusu Bitcoin (PoW). Korekta trudności wydobycia BTC następuje co 2016 bloków, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Wynika to z tego, że Bitcoin jest zaprogramowany tak, aby samoczynnie dostosowywać poziom trudności, by utrzymać docelowy czas bloku wynoszący 10 minut. 

Jak wiadomo, trudność wydobycia zależy bezpośrednio od współczynnika mieszania łańcucha bloków Bitcoin (jednostki mierzącej moc obliczeniową górników niezbędną do produkcji nowych BTC). Zgodnie z rosnącymi trudnościami w wydobywaniu Bitcoinów, współczynnik ten odnotował ostatnio znaczny wzrost, gwałtownie rosnąc z około 619 eksahaszy na sekundę (EH/s) do 696 EH/s. 

W przeciwieństwie do trudności wydobycia, która osiągnęła najwyższy w historii poziom 10 kwietnia, wskaźnik hashrate Bitcoina osiągnął najwyższy poziom 24 marca. Wyniósł on wówczas 727,9 EH/s. 

Jak halving BTC wpłynie na hashrate? 

Niektórzy analitycy przewidują, że hashrate BTC prawdopodobnie spadnie po nadchodzącym halvingu. Według analityków Galaxy aż 20% obecnego współczynnika mieszania Bitcoina może zostać wyłączona po halvingu Bitcoina. Dojdzie do tego, ponieważ po halvingu wielu górników prawdopodobnie zrezygnuje ze swoich platform wydobywczych. Będzie to miało związek z obniżoną wydajnością kopania BTC. 

Zauważono także, że do końca 2023 roku ponad 70% szybkości mieszania Bitcoina zostało wygenerowane przez osiem modeli górników ASIC. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.