Solana odnotowuje stały wzrost aktywności deweloperów 

2024-01-15 / Tagi:

Solana odnotowuje stały wzrost aktywności deweloperów 

Analizy pokazują, że natywny token SOL firmy Solana był jednym z najlepiej działających zasobów kryptowalutowych w 2023 roku. Co więcej, ekosystem deweloperski sieci warstwy 1 również wykazywał stały wzrost w tym samym okresie. 

Wzrost aktywności deweloperów 

W ubiegłym roku natywny token SOL firmy Solana był jednym z najlepiej działających zasobów kryptowalutowych. W tym samym okresie odnotowano także znaczny wzrost retencji programistów – z 31% do ponad 50% (w ciągu trzech miesięcy). W niedawnym raporcie Fundacja Solana ujawniła, że ocena wskaźników retencji dotyczyła w szczególności deweloperów, którzy konsekwentnie podejmowali co najmniej jedno zobowiązanie przez trzy kolejne miesiące. Co więcej, co sześć miesięcy do ekosystemu wchodziło 400–500 programistów Solana, którzy ukończyli różne obozy szkoleniowe. Doprowadziło to do niezwykłego wzrostu liczby ofert pracy – o 500% w ciągu roku. 

Według danych platformy GitHub lepszy wskaźnik retencji przełożył się na stałą miesięczną liczbę aktywnych programistów, która w ekosystemie Solana w całym 2023 r. wahała się od 2500 do 3000. Fundacja stwierdziła, że postęp w zakresie narzędzi dla różnych języków programowania i wprowadzenie dodatkowych zasobów edukacyjnych skutecznie pomagały napędzać ten pozytywny trend. Uznano jednak, że wciąż istnieje kilka potencjalnych obszarów, takich jak testowanie i debugowanie, które wymagają ulepszeń. 

Rozwój ekosystemu Solana  

Pomimo tego, że ekosystem Solana jest stosunkowo nowy, ponieważ wersja beta głównej sieci została udostępniona w marcu 2020 r., w raporcie stwierdzono, że projekt szybko się rozrósł, stając się drugim co do wielkości pod względem całkowitej miesięcznej liczby aktywnych programistów. 

– Wzrost ten wynika z wielu różnych czynników i trudno jest określić, co skłoniło większość programistów do przyłączenia się. Od czasu uruchomienia wersji beta mainnetu Fundacja Solana prowadziła lub finansowała różnorodne inicjatywy, których głównym celem jest rozwój ekosystemu deweloperów – możemy przeczytać w raporcie. 

Rosnąca popularność 

Warto przypomnieć, że jeszcze jakiś czas temu token SOL wpadł w potężną spiralę spadkową. Było to związane z upadkiem giełdy FTX. Jednak w zeszłym roku wartość tej kryptowaluty wzrosła o ponad 800%, co umocniło jej pozycję jako piątego co do wielkości aktywa pod względem kapitalizacji rynkowej. W efekcie ekosystem Solana odnotował imponujące ożywienie w ostatnich miesiącach 2023 r. Także produkty inwestycyjne powiązane z Solaną odnotowały dobre wyniki, przyciągając napływ netto o łącznej wartości 167 mln dolarów. Dla porównania Ethereum pozostało w tyle ze stosunkowo skromnymi 78 mln dolarów. 

Co ciekawe, w grudniu liczba wyszukiwań Solany w Google przewyższyła liczbę wyszukiwań Ethereum, zyskując największą popularność w Hiszpanii i na Filipinach. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.