Upadek FTX wyzwala wypływ kryptowalut z giełd 

2022-11-14 / Tagi:

Upadek FTX wyzwala wypływ kryptowalut z giełd 

Upadek FTX znacznie osłabił zaufanie inwestorów do scentralizowanych giełd kryptograficznych. W efekcie z powodu obaw o większy spadek wartości aktywów wielu użytkowników zdecydowało się na przenoszenie swoich środków z giełd. 

Upadek FTX 

Ostatnie dni to chaos na rynku kryptowalut. W ciągu tygodnia giełda kryptograficzna FTX przeszła od zaproponowania przejęcia przez Binance – w celu rozwiązania problemów z płynnością – do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Ostatecznie w tweecie z 11 listopada poinformowano, że około 130 firm z Grupy FTX – w tym FTX Trading, FTX US, w ramach West Realm Shires Services i Alameda Research – rozpoczęło postępowanie o ogłoszenie upadłości w Stanach Zjednoczonych. Natomiast prezes FTX Sam Bankman-Fried zrezygnował ze swojego stanowiska i ma zostać zastąpiony przez Johna Raya. 

Masowe wycofanie kryptowalut 

Niestety upadek FTX znacznie osłabił zaufanie inwestorów do scentralizowanych giełd kryptograficznych. Wśród późniejszych zawirowań finansowych i doniesień mówiących o giełdzie krypto wykorzystującej fundusze klientów do finansowania ryzykownych zakładów, złota zasada kryptowalut – „nie twoje klucze, nie twoje monety” ponownie zajęła centralne miejsce w popularnym dyskursie. Okazuje się, że rezygnacja z kontroli nad monetami użytkowników drogo kosztowała, bowiem w rezultacie odnotowano masowe wycofania kryptowalut z giełd. 

Według CryptoQuant, w ciągu jednego dnia ponad 80 000 BTC opuściło portfele wymiany. Jak pokazują dane, inwestorzy wycofują swoje Bitcoiny, aby przechowywać je w miejscach innych niż giełda kryptowalut. 

Ostatnie kilka dni to absolutny bałagan w branży kryptograficznej. FTX bankrutuje, szukając ratunku, a Binance może zaoferować pomoc. Czas pokaże, czy to się rzeczywiście zmaterializuje. W międzyczasie inwestorzy stracili zaufanie do giełd centralnych. Jest to doskonale zwizualizowane w Exchange Reserves i Exchange Netflow – możemy przeczytać w przygotowanym raporcie. 

Zmienność na rynku kryptowalut 

Co więcej, dane on-chain sugerowały również, że ponad 5 miliardów stablecoinów, które zostały śledzone przez CryptoQuant wypłynęło z giełd. Liczby te wydają się być największe od 15 czerwca, ponieważ zmienność wynikająca z problemów finansowych FTX nadal się nasila. Z drugiej strony zaledwie tydzień wcześniej liczba transakcji wycofujących stablecoiny z giełd wzrosła powyżej 57 900 (z 7016). 

Warto dodać, że z uwagi na masowe wypływy z giełd kryptowalut, dostawca sprzętowych portfeli kryptowalutowych Ledger napotkał „kilka wyzwań związanych ze skalowalnością”. Stało się to po awariach serwerów firmy. 

Źródło: cryptopotato.com, cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.