Rynek NFT powoli odnotowuje stały wzrost sprzedaży

2023-11-10 / Tagi:

Rynek NFT powoli odnotowuje stały wzrost sprzedaży

Po trwającej prawie rok tendencji spadkowej rynek NFT stał się jednym z najbardziej dotkniętych sektorów w branży kryptowalut. Malejąca sprzedaż i niski wolumen wzbudziły wątpliwości co do trwałości tych tokenów. Wydaje się jednak, że rynek powoli wraca do normy. Najnowsze dane wskazują bowiem, że branża NFT odnotowuje stały wzrost tygodniowej sprzedaży. 

Wzrost wolumenu obrotu NFT 

Według najnowszych danych udostępnionych przez platformę Nansen od pięciu tygodni wolumen obrotu NFT stale rośnie. Najniższy punkt miał miejsce w tygodniu kończącym się 9 października, kiedy tygodniowy wolumen NFT wyniósł 29,7 tys. ETH. Drugi tydzień przyniósł 36 tys. ETH, po czym nastąpił stały wzrost wartości. W trzecim i czwartym tygodniu odnotowano odpowiednio 47,3 tys. ETH i 56,7 tys. ETH. W tygodniu kończącym się 6 listopada wolumen sprzedaży NFT wzrósł powyżej 68,3 tys. ETH. 

Firma analityczna ujawniła, że rynek NFT Blur stanowił 171 926 ETH z tego wolumenu (w porównaniu do OpenSea, które wyniosło 37 765 ETH). 

Odwrócenie tendencji spadkowej 

Niedawny raport platformy Dapp Radar rzucił również światło na to, w jaki sposób w październiku nastąpiło odwrócenie spadkowej tendencji wolumenu obrotu NFT. Firma wykazała wzrost o 32% w porównaniu z wrześniem. Jednak pomimo tego, że całkowity wolumen obrotu przekroczył 405 milionów dolarów, liczba sprzedaży NFT spadła o 5%. 

Dane pokazują, że Ethereum nadal przoduje pod względem wolumenu obrotu, odnotowując znaczny skok o 50%. Immutable X zajmuje drugie miejsce z wolumenem obrotu wynoszącym 22 miliony dolarów, w dużej mierze napędzanym przez Gods Unchained, Cross the Ages i Illuvium. 

Chociaż Ethereum odnotowało wzrost, tego samego nie można powiedzieć o innych sieciach blockchain, które odnotowały zauważalny spadek wolumenu sprzedaży. Były to Polygon, Starkware i Flow, które odnotowały spadki odpowiednio o 48%, 42% i 32%. 

Solana wraca do gry 

Jedną z sieci blockchain, na którą warto zwrócić uwagę, jest Solana, która po poprzednich niepowodzeniach (szczególnie związanych z FTX) mocno zaznacza swoją obecność na rynku. W październiku wolumen obrotu NFT na Solanie wzrósł o 15%, zapewniając jej piątą najwyższą pozycję w rankingach. Ponadto nowa platforma zkSync Era odnotowała w ciągu ostatniego miesiąca wzrost wolumenu transakcji NFT o 88%, osiągając 12 milionów dolarów. 

Warto dodać, że wolumen obrotu Solany wzrósł w tym miesiącu z 24 milionów dolarów do 27,6 miliona dolarów, co oznacza odbicie o 15%. Z kolei zkSync, szósta co do wielkości sieć, odnotowała niezwykły wzrost o 88%, z 7,3 miliona dolarów do 14 milionów dolarów. Jeśli chodzi o liczbę sprzedaży, StarkWare odnotowało znaczny spadek, spadając z 479 000 do 264 000, co stanowi spadek o 48%. Natomiast Polygon odnotował spadek o 23% – z 1,5 miliona do 1,2 miliona. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.