Rynek kryptowalut stracił 250 miliardów dolarów 

2024-03-18 / Tagi:

Rynek kryptowalut stracił 250 miliardów dolarów 

W piątek Bitcoin osiągnął nowy rekord wszechczasów – jego wartość zatrzymała się na poziomie prawie 74 000 dolarów. Niestety niedźwiedzie wkroczyły do akcji i zepchnęły aktywo na południe do tygodniowego minimum. Także altcoiny, takie jak XRP, ADA, AVAX, DOGE i SHIB zanotowały dwucyfrowe spadki cen. 

Rekordowa wartość Bitcoina 

W ciągu ostatnich kilku tygodni mogliśmy zaobserwować spektakularną trajektorię ceny Bitcoina. Po przekroczeniu poziomu 50 000 dolarów, aktywo to kierowało się wyłącznie na północ. Zakończyło się to w zeszłym tygodniu, kiedy kryptowaluta ta przełamała swój rekordowy poziom z 2021 roku wynoszący 69 000 dolarów. Co ciekawe, był to dopiero początek, bowiem Bitcoin po wyjściu z niemal nieuniknionej korekty kontynuował swój wzrost. W rezultacie pod koniec ubiegłego tygodnia kryptowaluta osiągnęła wartość ponad 70 000 dolarów, a w piątek rano wzrosła aż do 73 900 dolarów (na Bitstamp), co stało się obecnym rekordem wszechczasów. 

Spadek ceny Bitcoina 

Niestety po tak imponującym rajdzie zaczęły pojawiać się sygnały ostrzegające, że w najbliższym czasie może nastąpić zaległa korekta. Takie cofnięcie rzeczywiście rozpoczęło się w weekend – kryptowaluta początkowo zanotowała spadek do 70 000 dolarów, ale później wartość Bitcoina spadła do tygodniowego minimum wynoszącego 65 600 dolarów. 

Na chwilę obecną wartość aktywów nieco wzrosła i oscyluje wokół wartości 67 000 dolarów. Jednak kapitalizacja rynkowa Bitcoina spadła o ponad 100 miliardów dolarów osiągając nieco ponad 1,3 biliona dolarów (zgodnie z danymi platformy CoinGecko). Przewaga Bitcoina nad altami również nieznacznie spadła do 49,5%. 

Altcoiny na czerwono 

Jak to zwykle bywa, gdy BTC zmierza mocno w jednym kierunku, podobnie dzieje się z większością altcoinów. Ethereum nie udało się pokonać poziomu 4000 dolarów, a spadek o 7,5% zepchnął jego wartość do poziomu poniżej 3700 dolarów. Pomimo tego, że BNB osiągnął w piątek wieloletni szczyt, to po podobnym dziennym cofnięciu spadł do 570 dolarów. 

Większe spadki zanotowały takie projekty, jak Cardano, Avalanche, Dogecoin, Ripple, Polkadot, Polygon, Toncoin i Shiba Inu. Wszystkie te aktywa spadły w ciągu 24h dwucyfrowo. 

Ponieważ większość innych projektów o średniej i niższej kapitalizacji jest w podobnym stanie, całkowita kapitalizacja rynkowa kryptowalut straciła ponad 250 miliardów dolarów i spadła do poziomu 2,650 biliona dolarów. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.