Rosyjski popyt na koparki ASIC gwałtownie wzrasta 

2022-12-06 / Tagi:

Rosyjski popyt na koparki ASIC gwałtownie wzrasta 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rosyjski rynek specjalistycznego sprzętu do kopania kryptowalut odnotował duży popyt. Co więcej zakłada się, że w miarę opuszczania branży przez duże zagraniczne firmy wzrośnie podaż także na używane koparki kryptowalut. 

Pobyt na koparki kryptowalut wzrasta 

Zapotrzebowanie na potężne koparki kryptowalut przeznaczone do bicia Bitcoinów gwałtownie wzrosło w Rosji w czwartym kwartale roku. Rosyjski dziennik Kommersant donosi, że jest to efekt ich niskich cen oraz spadających stawek za energię elektryczną. 

Co ciekawe, pozytywny trend na rynku kopaczy ASIC (aplikacyjnych układów scalonych), wykorzystywanych do wydobywania Bitcoinów, został zaobserwowany pomimo niedawnego spadku zapotrzebowania na procesory graficzne (GPU) oraz karty graficzne wykorzystywane do walidacji transakcji dla innych kryptowalut. 

Analizy pokazują, że sprzedaż detalicznego sprzętu górniczego Chilkoot w pierwszych dwóch miesiącach IV kwartału przekroczyła wyniki sprzedaży z całego trzeciego kwartału. A suma za poprzednie dziewięć miesięcy 2022 roku była o 65% wyższa niż wolumen z ubiegłego roku. Dziennik zacytował też Bitriver, jednego z największych rosyjskich operatorów wydobywczych, który podał, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku popyt na górników wzrósł 1,5-krotnie. 

Współpracujemy z podmiotami prawnymi, które w ramach jednej transakcji zaczęły kupować o 30% więcej sprzętu niż na początku roku – zauważył Artem Eremin, kierownik ds. rozwoju firmy Chilkoot. 

Artem Eremin dodał także, że ceny procesorów graficznych zaczęły spadać w drugiej połowie września i nadal spadają. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest przejście Ethereum z wydobycia typu proof-of-work na wydobycie typu proof-of-stake. 

Roman Kaufman, współzałożyciel Berezka DAO i Weezi przyznał, że jeśli wcześniej (przed The Merge) karty graficzne były kupowane w ogromnych ilościach przez górników, teraz popyt pochodzi głównie od graczy. Potwierdził także, że układy ASIC zyskują obecnie „ogromną popularność” w Federacji Rosyjskiej. 

Korzyści dla dużych firm wydobywczych 

Z kolei analityk finansowy Bitriver Vladislav Antonov powiedział, że duże przedsiębiorstwa wydobywcze w Rosji mogą skorzystać z obecnych warunków rynkowych. Zwrócił również uwagę, że wzrost popytu wynika ze spadku cen hurtowych. Ujawnił, że koszt sprzętu górniczego spadł o prawie 20% między sierpniem a październikiem tego roku. 

Według założyciela Terracrypto, Nikity Vassev stosunkowo niskie stawki za energię elektryczną w Rosji, w porównaniu z wieloma innymi regionami świata, to kolejny czynnik wspierający popyt na kryptowaluty. Pomimo niskich cen na rynku kryptowalut, z Bitcoinem oscylującym w przedziale od 16 000 do 17 000 USD, rosyjskie firmy wydobywcze wciąż mają pewien margines bezpieczeństwa. Eksperci wskazują, że przy wykorzystaniu najnowszego sprzętu do kopania kryptowalut, koszt produkcji 1 Bitcoina wynosi obecnie około 11 000 USD. 

Napływ używanego sprzętu do wydobywania kryptowalut 

W przypadku firm wydobywających kryptowaluty w Rosji sytuacja może się jeszcze poprawić. Jest to możliwe z uwagi na spodziewany napływ używanego sprzętu górniczego. Jak wyjaśnił Michaił Breżniew (współzałożyciel 51ASIC), wiele firm wydobywczych – głównie zagranicznych i finansowanych z pożyczonego kapitału – nie zoptymalizowało swojej działalności i może zbankrutować w obliczu obecnej bessy. Uważa on, że ich sprzęt górniczy będzie najprawdopodobniej kupowany hurtowo przez innych użytkowników, którzy chcą wejść do branży. 

Wypowiedzi ekspertów, z którymi rozmawiał dziennik Kommersant, pojawiają się po wcześniejszych doniesieniach, które wskazywały na znaczny wzrost przychodów i zużycia energii elektrycznej w rosyjskim sektorze wydobywczym na przestrzeni kilku lat. Jednak tegoroczna krypto zima i sankcje nałożone w odpowiedzi na inwazję Moskwy na Ukrainę zaszkodziły górnikom kryptowalut w Rosji. Co więcej, niektórzy zagraniczni inwestorzy już wycofali się z tego kraju. 

Źródło: Bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.