Krypto-zima może potrwać do 2023 roku 

2022-11-17 / Tagi:

Krypto-zima może potrwać do 2023 roku 

Nowe raporty wskazują, że upadek giełdy FTX podważył zaufanie inwestorów i spowodował kryzys płynności na całym rynku kryptowalut. Niestety wydarzenie to może przedłużyć krypto-zimę do końca 2023 roku. 

Upadek FTX a rynek kryptowalut 

Raport przygotowany przez Coinbase, który analizuje wpływ upadku FTX na ekosystem kryptograficznym wskazuje, że problemy finansowe trzeciej co do wielkości giełdy kryptowalut na świecie stworzyły kryzys płynności, który może przyczynić się do przedłużenia krypto-zimy. 

Wielu inwestorów instytucjonalnych FTX utknęło na platformie po tym, jak 11 listopada ogłosiła ona upadłość. Krach giełdy odstraszył również i innych inwestorów oraz dużych nabywców od rynku kryptowalut. Coinbase podkreśla, że dominacja stablecoinów osiągnęła nowy szczyt na poziomie 18%. Wskazuje to, że kryzys płynności może trwać co najmniej do końca roku. 

Dominacja stablecoinów wskazuje względną dominację tych monet w ekosystemie kryptowalut w porównaniu z całkowitą kapitalizacją rynkową. Wzrost dominacji stablecoinów sugeruje, że uczestnicy rynku wychodzą z aktywów kryptograficznych i przechodzą do stablecoinów powiązanych z dolarem amerykańskim. 

Krypto-zima przedłuży się do końca 2023 roku? 

W raporcie przewidziano, że chociaż w tej chwili efekt zarażania się rynków kryptowalut jest ograniczony z uwagi na to, że giełda już ogłosiła upadłość, cała branża może zobaczyć dodatkowe oddziaływania. Mogą one być spowodowane działaniami ze strony kontrahentów, którzy pożyczali lub wchodzili w interakcje z FTX lub Alamedą. 

– Niefortunne wydarzenia związane z FTX niewątpliwie nadszarpnęły zaufanie inwestorów do cyfrowej klasy aktywów. Naprawa zajmie trochę czasu i bardzo prawdopodobne, że może to przedłużyć krypto-zimę o kilka kolejnych miesięcy, być może do końca 2023 roku – możemy przeczytać w opublikowanym raporcie. 

Nagły krach rynkowy 

Problemy z płynnością finansową giełdy kryptowalut FTX mocno uderzyły w cały rynek kryptowalut. Stało się to w czasie, gdy tradycyjne rynki finansowe odnotowały znaczne odbicie w następstwie niższych niż oczekiwano danych o inflacji konsumenckiej. Wielu ekspertów uważało, że gdyby nie trwający kryzys związany z trwającym na rynku chaosem, branża krypto odnotowałby podobny wzrost. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.