Ripple uruchamia platformę CBDC opartą o XRP 

2023-05-22 / Tagi:

Ripple uruchamia platformę CBDC opartą o XRP 

Zespół Ripple ogłosił uruchomienie nowej platformy dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych, która ma służyć do emisji własnej cyfrowej waluty. Rozwiązanie to będzie wykorzystywać tę samą technologię blockchain, co w XRP Ledger. Platforma umożliwi między innymi hurtowe i detaliczne transakcje CBDC. 

Platforma RippleCBDC 

Ripple Labs uruchomiło nową platformę cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) opartą na XRP Ledger. Według firmy, zadaniem projektu jest „całościowe zarządzanie i dostosowywanie całego cyklu życia cyfrowej waluty, transakcji i dystrybucji opartej na fiducjarnym banku centralnym”. 

– Jako zaufany partner kilku banków centralnych wierzymy, że ta platforma pomoże rozwiązać problemy wielu banków centralnych i rządów, które opracowują plany i opracowują strategię technologiczną dla wdrożeń CBDC – powiedział James Wallis, wiceprezes Ripple ds. zaangażowania banków centralnych i CBDC. 

Dodał także, że innowacyjne możliwości platformy mają pomóc w ułatwieniu natychmiastowego rozliczania płatności krajowych i transgranicznych, złagodzeniu wektorów ryzyka i poprawie doświadczenia użytkowników w zakresie wysyłania i odbierania cyfrowej waluty po obu stronach transakcji. 

Współpraca z rządem Palau 

W ramach globalnego dążenia do uruchomienia platformy CBDC firma Ripple nawiązała współpracę z Republiką Palau. Zespół ma opracować na niej narodową walutę cyfrową tego kraju. 

– Współpraca z Ripple, aby pomóc w stworzeniu naszej narodowej waluty cyfrowej, jest częścią naszego zaangażowania w przewodzenie innowacjom i technologiom finansowym, które zapewnią mieszkańcom Palau większy dostęp finansowy – skomentował Surangel Whipps Jr, Prezydent Republiki Palau. 

Co ciekawe, partnerstwo Palau i Ripple sięga listopada 2021 roku. Wówczas obie strony ogłosiły współpracę w celu skupienia się na opracowaniu strategii płatności transgranicznych i waluty cyfrowej wspieranej przez USD. 

Cena XRP w trendzie wzrostowym 

Równolegle zespół Ripple potwierdził, że zademonstruje przypadek użycia swojej platformy CBDC poprzez inauguracyjny program pilotażowy e-HKD prowadzony przez Hong Kong Monetary Authority (HKMA). Firma w ramach programu pilotażowego nawiązała współpracę z tajwańskim Fubon Bank – celem jest zbudowanie produktu służącego do tokenizacji aktywów nieruchomościowych i uwolnienie kapitału z wykorzystaniem e-HKD. 

Warto zaznaczyć, że cena XRP pozostaje w trendzie wzrostowym i utrzymuje swoje zyski na wciąż niestabilnym rynku kryptowalut. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.