Presja sprzedaży ze strony górników Bitcoin maleje 

2024-07-03 / Tagi:

Presja sprzedaży ze strony górników Bitcoin maleje 

W ciągu ostatnich kilku tygodni Bitcoin nie wykorzystał sprzyjającego klimatu makroekonomicznego, który wywołał znaczące wzrosty na giełdach. Wynika to z nadmiaru podaży BTC. Jednak sytuacja może wkrótce się zmienić, ponieważ presja sprzedaży ze strony górników Bitcoin maleje. 

Ciśnienie sprzedaży ze strony górników Bitcoin gwałtownie spada 

Warto przypomnieć, że od czasu kwietniowego halvingu Bitcoina przychody górników spadły o połowę. Stało się tak, ponieważ starsze maszyny górnicze stały się ekonomicznie nieefektywne z powodu wyższych kosztów operacyjnych. Aby utrzymać się na powierzchni górnicy musieli zlikwidować swoje zasoby Bitcoinów. Podmioty te sprzedawały swoje aktywa za pośrednictwem transakcji pozagiełdowych i na otwartym rynku. 

I chociaż rynek kryptowalut wydaje się dostosowywać do zwiększonej wyprzedaży, częstotliwość i wolumen Bitcoinów wychodzących z portfeli górników spadły. Analitycy wskazują jednak, że gdy rynek w pełni wchłonie wolumen sprzedaży, szanse na wzrost ceny BTC będą większe. 

Cena Bitcoina w górę? 

Według najnowszego raportu platformy Bitfinex Alpha, wolumen Bitcoinów przesyłanych z portfeli górników znacznie spadł, co sugeruje potencjalną stabilizację. Analitycy stwierdzili, że taki rozwój sytuacji jest pozytywny dla ceny Bitcoina. Co więcej, kryptowaluta ta może wkrótce wznowić swój trend wzrostowy. Z tego powodu zmniejszenie presji sprzedaży górników można odczytywać jako pozytywne zjawisko. 

Co ciekawe, uczestnicy rynku spekulują, że wzorce kupna/sprzedaży starych górników nie mają obecnie żadnego wpływu na ceny, jednak ostatnie wzorce historyczne mówią co innego. Analitycy Bitfinex zidentyfikowali podobne wyprzedaże akcji spółek górniczych, które wpłynęły na ceny rynkowe w okresie od maja do września 2023 r. oraz od grudnia 2023 r. do stycznia 2024 r. Gdy presja sprzedaży w tych okresach osłabła, Bitcoin wznawiał swój ruch na północ. 

– Biorąc pod uwagę spadek hashrate’u, który osiągał poziomy ostatnio obserwowane podczas najniższych poziomów na rynku niedźwiedzim w 2022 r., można by wnioskować, że na razie minęliśmy szczyt presji sprzedaży górników, a wielu słabszych górników już skapitulowało – napisano w raporcie. 

Krótkoterminowe perspektywy nadal podatne na zagrożenia 

Pomimo spadku presji sprzedaży górników inne nadwyżki podaży, spowodowane między innymi przez dużą sprzedaż długoterminowych posiadaczy Bitcoina, nadal mają wpływ na rynek. Warto zauważyć, że niemiecki rząd był w ostatnich tygodniach w szale sprzedaży. W połączeniu z realizacją zysków przez innych długoterminowych posiadaczy Bitcoinów, pozbycie się tej kryptowaluty przez niemieckie organy ścigania sygnalizuje, że krótkoterminowe perspektywy są niepewne i BTC może wkrótce doświadczyć większej zmienności. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.