Podaż Tether zbliża się 100 miliardów dolarów 

2024-01-08 / Tagi:

Podaż Tether zbliża się 100 miliardów dolarów 

Tether, największa pod względem kapitalizacji rynkowej moneta typu stablecoin stale rośnie. Co więcej, podaż tej kryptowaluty zbliża się do kolejnego kamienia milowego – ma potencjał osiągnięć 100 miliardów dolarów. 

Tether ciągle rośnie 

Tether w ciągu ostatnich 6 lat zanotował ogromne wzrosty. Według raportu przejrzystości łączna suma aktywów firmy wynosi obecnie 95,2 miliarda dolarów. Z tej kwoty, aż 92 miliardy dolarów znajdują się w monecie USDT. 

3 stycznia doradca ds. strategii Tether i VanEck, Gabor Gurbacs, potwierdził swoje wsparcie dla firmy. 

Podobnie jak w przypadku ETF Bitcoin, wielu uważało, że zwariowałem. Wiosną 2017 roku, kiedy kapitalizacja rynkowa USDT wynosiła znacznie poniżej 100 milionów dolarów, poinformowałem Wall Street, że Tether ma potencjał osiągnięcia 100 miliardów dolarów – dodał Gabor Gurbacs. 

Warto zauważyć, że od początku 2018 roku kapitalizacja rynkowa Tether wzrosła aż o 6560%. 

Tether przekształci się w CBDC? 

Co ciekawe, eksperci z branży kryptowalut wskazują, że Tether wydaje się przekształcać w CBDC. W wyścigu o dominację na rynku stablecoinów aktywo to zdecydowanie się wyróżnia i jak niektórzy sugerują może stać się odpowiednikiem powiązanej z dolarem globalnej cyfrowej waluty banku centralnego. 

Dyrektor techniczny Tether Paolo Ardoino zauważył także, że firma miała dobry czwarty kwartał. Tether czerpie zyski z wysokich rentowności amerykańskich bonów skarbowych i wykorzystuje część swoich zysków na zakup Bitcoina. 

Według raportu o rezerwach 85,7% rezerw Tether to „środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz inne depozyty krótkoterminowe”. Z tej kwoty 76,4% stanowią amerykańskie bony skarbowe, 11% to jednodniowe umowy z otrzymanym przyrzeczeniem odkupu, a 11% to fundusze rynku pieniężnego. 

Perspektywy stablecoinów 

Stablecoiny stanowią obecnie 7,2% całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut i osiągają wartość 132 miliardów dolarów. Odsetek ten spadł z 16–17% rynku, jaki reprezentowały te monety w 2022 r. Należy zauważyć, że Tether ma znaczną część tej sumy – jego dominacja na rynku wynosi prawie 70%. 

W przeciwieństwie do jego głównych rywali, w ciągu ostatnich 12 miesięcy podaż Tether wzrosła o prawie 40%. Na przykład zapasy USDC firmy Circle spadły w ciągu ostatniego roku o 44% (jest poziom najniższy od czerwca 2021 r.). W obiegu znajduje się zaledwie 24,8 miliarda dolarów USDC, co daje jej udział w rynku wynoszący prawie 19%. Z kolei DAI MakerDAO jest trzecią co do wielkości monetą typu stablecoin z 5,3 miliardami dolarów w obiegu, a TrueUSD (TUSD) zajmuje czwarte miejsce z 2,3 miliarda dolarów. 

Źródło: cryptopotato.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.