Pod względem wyceny Bitcoin staje się 12. największym aktywem na świecie 

2023-03-20 / Tagi:

Pod względem wyceny Bitcoin staje się 12. największym aktywem na świecie 

Okazuje się, że spośród 7316 firm, aktywów kryptograficznych, metali szlachetnych i funduszy giełdowych o wartości ponad 82 bilionów dolarów, Bitcoin jest 12. największym aktywem na świecie pod względem wyceny. I to mimo tego, że aktualnie cena BTC spada. 

Ruchy rynkowe Bitcoina 

Kryptowaluty, a w szczególności Bitcoiny, w minionym tygodniu zanotowały wzrosty. Stało się to po upadku trzech głównych amerykańskich banków. Mimo tego, że w ciągu ostatnich 24 godzin wartość BTC spadła o 6,5% w stosunku do dolara amerykańskiego (w chwili pisania tego tekstu), tygodniowe wskaźniki wskazują, że cena Bitcoina rośnie o 9,6% tydzień do tygodnia. Pomimo obecnych ruchów cenowych, Bitcoin spod względem wyceny stał się 12. największym aktywem na świecie, wyprzedzając kapitalizację rynkową giganta płatniczego Visa. 

W środę po południu wycena rynkowa kryptowaluty znajdowała się https://markets.bitcoin.com/crypto/BTC na poziomie 469,60 mld USD, i było to o 18,31 mld USD więcej niż Visa. Warto jednak podkreślić, że wycena rynkowa aktywów kryptograficznych jest nadal niższa niż Meta (dawniej Facebook), która obecnie wynosi 499,66 miliardów dolarów. Aby Bitcoin stał się 11. największym aktywem na świecie pod względem wyceny, jego kapitalizacja rynkowa musi wzrosnąć o 30,06 miliarda dolarów. 

Aktywa o największej wycenie rynkowej 

Obecnie w pierwszej dziesiątce aktywów pod względem wyceny rynkowej możemy znaleźć złoto, Apple, Microsoft, Saudi Aramco, srebro, Alphabet (Google), Amazon, Berkshire Hathaway, Nvidia i Tesla. Kapitalizacja rynkowa lidera grupy wynosi około 12,81 biliona dolarów – tym samym, BTC stanowi jedynie 3,67% ogólnej wyceny rynkowej złota. Okazuje się zatem, że wartość ta musiałaby wzrosnąć o około 12,34 biliona dolarów, aby przewyższyć kapitalizację rynkową lidera zestawienia. W tej chwili wycena rynkowa tej kryptowaluty jest bliższa srebru, które w środę po południu było wyceniane na 1,245 biliona dolarów. 

Bitcoin kontra Apple 

Na dzień dzisiejszy kapitalizacja rynkowa Bitcoina stanowi około 37,7% rynkowej wyceny srebra – aby ją przewyższyć wycena rynkowa kryptowaluty musiałaby wzrosnąć o około 775,4 miliarda dolarów. Warto przypomnieć, że w październiku 2021 r. kapitalizacja rynkowa BTC zrównała się z ogólną wyceną srebra. Jeśli zaś chodzi o rywalizację z wartością netto giganta technologicznego Apple, wycena rynkowa BTC stanowi 19,69% wartości Apple. Aby Bitcoin przekroczył wartość netto tego giganta technologicznego, musiałby zwiększyć swoją wycenę rynkową o kolejne 1,917 biliona dolarów. 

Źródło: bitcoin.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.